Praca zdalna w praktyce. Bezpieczeństwo w sieci - ochrona danych osobowych

12 grudnia w Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się konferencja pn. Praca zdalna w praktyce. Bezpieczeństwo w sieci - ochrona danych osobowych. Konferencja została objęta patronatem Głównego Inspektora Pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko.

Praca zdalna była dla pracodawców dużym wyzwaniem, szczególnie w okresie pandemii. Obecnie istnieją już narzędzia ułatwiające zdalne wykonywanie obowiązków, ale dla firm i instytucji nadal stanowi problem m.in. z uwagi na bezpieczeństwo danych. Istnieje obawa o dostęp do systemów i dokumentów przez osoby niepowołane.

Celem konferencji było wskazanie problemów oraz zaprezentowanie istniejących, praktycznych rozwiązań w tej dziedzinie. Adresatem konferencji byli przede wszystkim pracownicy instytucji samorządowych, organów kontroli i nadzoru nad warunkami pracy oraz przedsiębiorcy.

Podczas konferencji zgromadzonych gości powitali: Karol Kucaj, Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie, prof. dr hab. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz prof. dr hab. Elżbieta Feret, Prorektor ds. Kolegium Nauk Społecznych.

W tematykę konferencji, swoim wystąpieniem pn. „Praca zdalna – tryb wprowadzania i zasady wykonywania, ze szczególnym uwzględnieniem roli związków zawodowych" wprowadziła zgromadzonych dr hab. Aneta Kowalczyk, prof. UR, Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk Prawnych i Kierownik Zakładu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, UR

Kolejnym prelegentem był Zbigniew Kapała, starszy inspektor pracy – specjalista, OIP Rzeszów, który opowiedział o uprawnieniach kontrolno-nadzorczych prezentując wykład pn.„Uprawnienia kontrolno-nadzorcze Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie pracy zdalnej”

Na pytanie czy praca zdalna z dowolnego miejsca jest możliwa na podstawie przepisów k.p. odpowiedziała Nadia Harris, ekspert pracy zdalnej i hybrydowej, Uniwersytet Northwestern Illinois.

Bardzo ważnym aspektem w pracy zdalnej jest bezpieczeństwo w sieci dr inż. Marcin Ochab, Pełnomocnik Rektora ds. Cyberbezpieczeństwa, UR przybliżył zgromadzonym podstawowe zasady bezpieczeństwa których należy przestrzegać podejmując pracę zdalną.

Kolejnym prelegentem był Dominik Tylman, Zastępca Dyrektora Departamentu Informatyki w Głównym Inspektoracie Pracy w Warszawie, który wygłosił przemówienie w temacie „Praca zdalna w dobie zagrożeń cyberprzestrzeni. Skuteczne praktyki ochrony danych osobowych i informacji”.

Następnie głos w temacie ochrony danych podczas pracy zdalnej, zabrała Pani Monika Krasińska, Dyrektor Departamentu Orzecznictwa i Legislacji w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych w Warszawie.

Po przerwie uczestnicy konferencji mieli również okazję wysłuchać sesji panelowych:. „Wątpliwości w praktycznym stosowaniu pracy na odległość” a także „Jak dobrze zabezpieczyć pracę zdalną”.

fot. Michał Święcicki