Profesor Anna Blom Doctor honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego została członkiem Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk w klasie medycyny

Niezmiernie miło jest nam zakomunikować, że Pani Profesor Anna Blom Doctor honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego została członkiem Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk (Kungl. Vetenskapsakademin) w klasie medycyny.
Prof. Anna Blom urodziła się w Krakowie w 1969 r. Jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego (1993 r.). W roku 1997 uzyskała stopień doktora nauk medycznych na Uniwersytecie w Uppsali w Szwecji. Staż podoktorski odbyła na Uniwersytecie w Lund (Szwecja), gdzie w 2006 r. została profesorem chemii białek na Wydziale Medycyny. Prof. Anna Blom jest od wielu lat bardzo zaangażowana w działalność organizacyjną związaną z nauką, przewodniczyła między innymi Szwedzkiemu Komitetowi Naukowemu Badań Medycznych i Zdrowia w Sztokholmie. Prof. Anna Blom jest wybitnym naukowcem rozpoznawalnym na świecie. Jej najważniejsze odkrycia naukowe dotyczą mechanizmów regulacji aktywności układu dopełniacza, o którym opublikowała ponad 300 prac naukowych, większość z nich to oryginalne prace doświadczalne. Badania te skoncentrowane są nie tylko na odpowiedzi przeciwzakaźnej, chorobach autoimmunizacyjnych, ale również na roli dopełniacza w patogenezie nowotworów czy zaburzeniach metabolicznych.
W roku 2018 Senat Uniwersytetu Rzeszowskiego za wybitne osiągnięcia naukowe oraz wkład w rozwój nauki na Uniwersytecie Rzeszowskim nadał tytuł Pani Profesor Annie Blom Doctora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Królewska Szwedzka Akademia Nauk (szw. Kungliga Vetenskapsakademien) założona w 1739 przez króla szwedzkiego Fryderyka I, to niezależna organizacja, która działa na rzecz promowania nauki, głównie nauk przyrodniczych i matematyki. Komisje Akademii są również komisjami kwalifikacyjnymi w wyborze Nagrody Nobla oraz Nagrody Banku Szwecji.
Gratulujemy!

Na zdjęciu Pani Profesor Anna Blom wraz z mężem Panem Profesorem Kristianem Riesbeck na ceremonii w Kungliga Vetenskapsakademien