Rzeszowscy Studenci i Studentki przed Wyborami do Europarlamentu 2024

Badanie preferencji wyborczych przed wyborami do Europarlamentu 2024 zostało przeprowadzone przez koła naukowe Studentów Socjologii oraz Studiów Miejskich „City Lab”, działające w Kolegium Nauk Społecznych Uniwersytetu Rzeszowskiego (UR). Merytoryczną opiekę nad projektem sprawowali pracownicy Instytutu Nauk Socjologicznych UR. Sondaż miał na celu ustalenie preferencji wyborczych studentów i studentek z czterech największych uczelni w Rzeszowie. Dane zostały zebrane w okresie od 27 maja do 5 czerwca 2024 roku przy użyciu techniki CAPI, czyli wywiadu kwestionariuszowego przeprowadzonego bezpośrednio na campusach z losowo wybranymi respondentami.

Przebieg i Wyniki Badania

Sondaż został przeprowadzony wśród studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechniki Rzeszowskiej, WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Próba obejmowała 839 osób. Wyniki badań pokazują, że studenci i studentki są znacznie zainteresowani nadchodzącymi wyborami – aż dwie trzecie z nich deklaruje udział w głosowaniu, co stanowi trzykrotnie większy wzrost w porównaniu do poprzednich wyborów.

Preferencje Wyborcze

Wyniki sondażu ujawniają znaczące różnice w preferencjach wyborczych w porównaniu do ogólnopolskich sondaży. Gdyby wyniki wyborów zależały od rzeszowskich studentów, zwyciężyłaby Koalicja Obywatelska, na którą wskazało 35% ankietowanych. Drugie miejsce zajęła Konfederacja 20% głosów, a trzecie ex aequo Prawo i Sprawiedliwość oraz Lewica, z 17% głosów. Kolejno, 8% głosów uzyskała Trzecia Droga i Bezpartyjni Samorządowcy. Preferencje wyborcze różnią się również w zależności od płci – młode kobiety częściej głosują na Koalicję Obywatelską i Lewicę, natomiast co trzeci młody mężczyzna preferuje Konfederację.

Ocena Unii Europejskiej

Młodzi ludzie umiarkowanie pozytywnie oceniają Unię Europejską, przyznając jej średnią ocenę 6,01 w skali od 1 do 10. Oceny te odzwierciedlają zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty funkcjonowania Wspólnoty. Kobiety oraz osoby głosujące na partie wchodzące w skład Koalicji 15 Października oceniają Unię Europejską lepiej niż wyborcy Konfederacji oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Podsumowanie

Badanie przeprowadzone przez koła naukowe Uniwersytetu Rzeszowskiego dostarcza cennych informacji na temat preferencji wyborczych studentów przed wyborami do Europarlamentu 2024. Wyniki te pokazują nie tylko zaangażowanie młodych ludzi w proces wyborczy, ale także ich różnorodne preferencje polityczne oraz ocenę Unii Europejskiej. Rzeszowscy studenci i studentki wykazują aktywne zainteresowanie przyszłością polityczną zarówno Polski, jak i Europy, co jest pozytywnym sygnałem dla przyszłych wyborów.