Aktualności
„Skarby nie chodzą piechotą” - koncerty w ramach Roku Ignacego Łukasiewicza
„Skarby nie chodzą piechotą - opowieść muzyczna o Ignacym Łukasiewiczu” to artystyczna inicjatywa podkarpackich dyrygentów, pracowników Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego: dr Katarzyny Sobas i prof. Grzegorza Oliwy. Imponująca, bo skupiająca na scenie blisko stu pięćdziesięciu wykonawców, w tym ponad setkę dzieci i młodzieży.
W ramach kończącego się Roku Łukasiewicza artyści muzycy zabrali widzów w emocjonującą podróż po życiu i działalności tego wybitnego polskiego naukowca, wynalazcy, działacza społecznego i niepodległościowego.
Dzieło powstało dzięki niezwykle udanej współpracy autorki słów, Monika Partyk – krakowska poetka oraz rzeszowskiego kompozytora i aranżera Krzysztofa Mroziaka. Rzeszowscy melomani mieli już okazję podziwiać efekty wspólnej pracy tej dwójki wybitnych artystów podczas koncertu „Legenda o żołnierzu polskim”, który odbył się w dniu Święta Niepodległości w Auli uniwersyteckiej.
W ramach kantaty powstało dwanaście unikatowych utworów, przybliżających biografię i działalność Ignacego Łukasiewicza, nie tylko pod kątem jego najsłynniejszych osiągnięć, ale też osobowości. Całość składa się na imponujące w formie i przejmujące w treści widowisko sceniczne, wychodzące swoim zasięgiem poza region Podkarpacia.
Prapremiera „Skarbów…” miała miejsce w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie w dniu 12.12.2022 roku. Premierowy koncert (16.12.2022) był natomiast częścią uroczystych obchodów otwarcia Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz w Jasionce. Ostatni koncert odbył się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.
Widowisku towarzyszyła prezentacja deskalu autorstwa prekursora tej formy streetartu, Arkadiusza Andrejkowa, który przedstawia osobę Ignacego Łukasiewicza i był prezentowany na Expo 2020 w Dubaju.
Wykonawcami koncertów był potężny zespół, który tworzyli: soliści - Agnieszka Sobas i Kacper Bator, Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu, przygotowana przez Ryszarda Kuska, Chór Akademicki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz chór dziecięcy, przygotowany przez Agnieszkę Tomaszek, złożony z uczniów aż 5 podkarpackich szkół: Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie, Szkoły Muzycznej I stopnia w Rymanowie, Szkoły Muzycznej I stopnia w Ropczycach, Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jeżowem oraz Szkoły Muzycznej I stopnia w Błażowej. Narracje, którymi przeplatane były utwory muzyczne zaprezentowali: Andrzej Ferenc oraz Paweł Gładyś. Całość od pulpitu dyrygenckiego poprowadzili: prof. Grzegorz Oliwa i dr Katarzyna Sobas.
Zadanie zrealizowano w ramach programu "Rozgrzewamy Polskie Serca" Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, przy wsparciu ze środków Województwa Podkarpackiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w partnerstwie z Biurem Programu „Niepodległa”. Organizatorzy wyrażają także serdeczne podziękowania dla Prorektora ds. Kolegium Nauk Humanistycznych, prof. Pawła Graty, za wsparcie projektu.
Wydarzenie honorowym patronatem objęła Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart i Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.
Organizatorem przedsięwzięcia był Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.
Opracowanie na podstawie materiałów prasowych WDK Rzeszów: Katarzyna Sobas
Zdjęcia: Michał Pietrzak