Spotkanie z Aaronem Ciechanoverem, laureatem Nagrody Nobla w Uniwersytecie Rzeszowskim

26 czerwca w Uniwersytecie Rzeszowskim mieliśmy zaszczyt gościć wyjątkowego naukowca, noblistę i pioniera badań w dziedzinie biologii i biochemii komórki. Była to pierwsza wizyta noblisty w Uniwersytecie Rzeszowskim.

Aaron Ciechanover jest cenionym na całym świecie naukowcem, prowadzącym badania w obszarze biologii i biochemii komórki. W 2004 roku, wraz z prof. Avramem Hershko i prof. Irwinem Rose’em, otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie „cyklicznego mechanizmu degradacji białek w organizmach wyższych z udziałem ubikwityny”. Obecnie zajmuje się rolą nauki i naukowców w odpowiedzi na potrzeby społeczne oraz identyfikacją zagrożeń oraz wyzwań związanych z rozwojem współczesnej nauki.

Spotkanie rozpoczęło się przywitaniem gości, kolejno prof. dr hab. n. med. Adam Reich, Rektor Elekt UR zwrócił się w kilku słowach do Profesora Arona.

Jestem niezmiernie dumny, że możemy gościć tak wybitnego i cenionego na całym świecie naukowca. Pańskie osiągnięcia w dziedzinie biologii i biochemii komórki stanowią inspirację dla nas wszystkich. Pańska praca nie tylko poszerza granice naszej wiedzy, ale również wpływa na rozwój wielu pokoleń badaczy i naukowców. Mam nadzieję, że wizyta Profesora w naszej Alma Mater będzie wartościowa i satysfakcjonująca. - mówił Rektor Elekt

Następnie prof. dr hab. Andriy Sybirnyy przybliżył zgromadzonym sylwetkę noblisty. W spotkaniu wzięli udział studenci i naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zaproszony noblista wygłosił wykład, w którym przybliżył zgromadzonym tajniki zgłębiania nauki w wykładzie pn. My science journey.

Więcej informacji na temat biografii Profesora Aarona Ciechanovera można znaleźć na stronie: Biografia.