Student kierunku lekarskiego Uniwersytetu Rzeszowskiego Mateusz Iwański otrzymał I nagrodę w Konkursie Młodych Naukowców

W dniach 6-7 października br., w Krakowie odbyła się 13 Konferencja KKZR Krakowska Konferencja Onkologiczna, która zgromadziła wielu wybitnych specjalistów w dziedzinie onkologii. Konferencja była okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązywania kontaktów, a sam program naukowy prezentował informacje zmieniające postępowanie w codziennej praktyce klinicznej i pobudzał dyskusje mające na celu poprawę możliwości leczenia pacjentów onkologicznych. Tematyka konferencji była poświęcona obiecującym nowoczesnym sposobom diagnostyki i leczenia pacjentów z najczęstszymi nowotworami w Polsce.

Podczas konferencji odbył się Konkurs Młodych Naukowców dedykowany studentom i młodym pracownikom naukowym - laureatem konkursu został Mateusz Iwański student Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Mateusz Iwański jest studentem VI roku kierunku lekarskiego. Podczas Konkursu Młodych Naukowców przedstawił pracę pt.: "Analiza częstości występowania hipotonii ortostatycznej u pacjentów z nowotworami", która decyzją Jury Konkursu zajęła I miejsce.

Otrzymanie wyróżnienia w tym konkursie jest wyrazem uznania ze strony wybitnych ekspertów polskiej onkologii dla mojej działalności naukowej, którą oprócz wielkiej pasji do medycyny podejmuję od najmłodszych lat studiów - mówi laureat nagrody, Mateusz Iwański. - To jest także docenienie pracy naukowo-badawczej w dziedzinie kardioonkologii, dzięki której pacjenci mają szansę na kompleksową indywidualizację terapii onkologicznej dostosowanej do kondycji układu krążenia. Prognozy dotyczące zarówno zachorowań na choroby nowotworowe, jak i sercowo-naczyniowe jest niepokojący, dlatego potrzeba coraz więcej osób zajmujących się tą problematyką. Głęboko wierzę, że dalsza praca w tej niezwykle interesującej i ważnej dziedzinie może pozytywnie wpłynąć nie tylko na mój dalszy rozwój, ale przede wszystkim przełożyć się na zwiększony standard opieki nad tą grupą pacjentów – dodaje Laureat Nagrody Mateusz Iwański, Przewodniczący Studenckiego Koła KardioOnkologii.

Prezentowana praca powstała w ramach realizacji projektu badawczego o charakterze obserwacyjnym (nieinterwencyjnym) przekrojowym pn.: „Częstość występowania hipotensji ortostatycznej u pacjentów z chorobą nowotworową”, do którego zrekrutowano łącznie ponad 400 chorych. Celem projektu był wzrost wiedzy w zakresie roli hipotonii ortostatycznej u chorych z różnymi typami nowotworów hospitalizowanych na oddziale oraz porównanie wartości ciśnienia tętniczego z pomiarami pozyskanymi od pacjentów bez rozpoznania choroby nowotworowej. Badanie było realizowane w Podkarpackim Centrum Onkologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie oraz Nowych Technikach Medycznych w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny Sp. z o.o. w Rudnej Małej.

Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego projektu, a w szczególności Pani dr hab. n. med. Katarzynie Styczkiewicz, prof. UR, która była pomysłodawcą oraz opiekunem badania i wygłoszonej pracy. Na realizacji tego projektu nie kończymy. Mamy już zaplanowane kolejne inicjatywy, dlatego wszystkich studentów kierunku lekarskiego zainteresowanych działalnością naukowo-badawczą w dziedzinie kardioonkologii zapraszamy do dołączenia do naszego zespołu. Spotkanie Studenckiego Koła KardioOnkologii odbędzie się 20.10 o godz. 18:00 w bud. G4 w sali -101. - zaprasza Mateusz Iwański

fot. Martyna Szulakiewicz-Gaweł \ Michał Święcicki