Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020

1 października 2019 r. Uniwersytet Rzeszowski zainaugurował kolejny rok akademicki. Jak zawsze, z okazji tej pięknej uroczystości mury Uniwersytetu gościły wielu znakomitych przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, służb mundurowych, świata nauki oraz oczywiście przedstawicieli społeczności akademickiej UR.

Jednym z najważniejszych elementów Inauguracji była symboliczna immatrykulacja studentów reprezentujących nowe jednostki podstawowe Uniwersytetu, czyli Kolegia – Kolegium Nauk Przyrodniczych, Kolegium Nauk Społecznych, Kolegium Nauk Humanistycznych i Kolegium Nauk Medycznych.

Inauguracja była również okazją do wręczenia Medali KEN oraz Laurów UR.

Dobrym podsumowaniem uroczystości są słowa Jego Magnificencji prof. dra hab. Sylwestra Czopka, Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego:

„W obyczaju akademickim obowiązującym na uroczystościach inauguracji nowego roku działalności mamy do czynienia z dwoma na pozór sprzecznymi akcentami. Pierwszy z nich to oczywista radość z rozpoczynania nowego etapu w działalności uczelni. Podkreśla ją tradycyjne Gaudeamus igitur (Radujmy się więc),  które my też zaśpiewamy. Natomiast drugi to obawa, niepewność i niepokój, które można sprowadzić do pytania jaki będzie ten nowy rok?  Jest ono szczególnie aktualne tu i teraz. Wyciągając wnioski z przeszłości można stwierdzić, że tak było prawie zawsze. Stąd w ceremoniale pojawia się formuła wzięta z łacińskiej sentencji, będąca rodzajem prośby i zaklęcia – Quod felix faustum fortunatumqe sit –  oby to było szczęśliwe, sprzyjające i pomyślne.  Rozpoczyna ona każdy rok akademicki, tak będzie i u nas.”

Na zakończenie niezapomniany wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Andrzej Kokowski z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Przy niesłabnącym aplauzie widowni wyjaśnił „Dlaczego archeologia”.

Życzę wszystkim Państwu, aby faktycznie nowy rok akademicki był „szczęśliwy, sprzyjający i pomyślny.”

Przemówienie inauguracyjne JM Rektora oraz lista nagrodzonych w plikach poniżej.

Zdjęcia – Michał Święcicki