Uroczystość Promocji doktorskich i habilitacyjnych w Uniwersytecie Rzeszowskim

7 czerwca br. odbyły się uroczyste promocje doktorskie i habilitacyjne w Uniwersytecie Rzeszowskim. Jest to jedno z najistotniejszych wydarzeń w życiu wspólnoty akademickiej.

JM Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek przywitał zgromadzonych gości i zainaugurował wspomniane wydarzenie.

,,Uroczystość promocji doktorskiej ma szczególny charakter. Jest ona bowiem końcowym, miłym akcentem wieloletniego trudu doktorów, niewymiernej opieki naukowej promotorówi życzliwej troski wielu ogniw instytucjonalnych naszej Uczelni. Od ostatniej promocji doktorskiej upłynęło pół roku. W tym okresie 18 adeptów nauk humanistycznych, społecznych, biologicznych, rolniczych i nauk o zdrowiu na mocy uchwał odpowiednich rad kolegiów naszego Uniwersytetu, uzyskało stopnie doktora, 1 osoba uzyskało stopień doktora habilitowanego." - mówił Rektor Uniwersytetu prof. dr hab. Sylwester Czopek.

Habilitacja w Kolegium Nauk Przyrodniczych

Prorektor Idalia Kasprzyk przedstawiła sylwetkę doktora habilitowanego dr hab. Tomasza Piechowiaka, reprezentującego Kolegium Nauk Przyrodniczych.

Promocje doktorów

Uroczystości towarzyszyło ślubowanie, podczas którego naukowcy przyrzekali między innymi wspieranie spraw i dążeń naszej Alma Mater, poszanowanie godności, jaką otrzymali wraz z nadaniem stopnia naukowego, a także pracę nad rozwojem badań na rzecz rozwoju nauki.

Prześwietni Doktoranci - zwrócił się do naukowców JM Rektor prof. dr hab. Sylwester Czopek

"Po chlubnym zdaniu egzaminów, które przepisowo zostały ustanowione dla zbadania wiedzy tych, którzy w dziedzinie nauki pragną uzyskać tytuł i godność doktora, zwróciliście się do nas, abyśmy zaszczycili Was tą godnością, do której dążyliście. Lecz najpierw należy złożyć zapewnienie, że zawsze bę­dziecie takimi, jakimi nakazuje Wam być godność, którą otrzymacie. Przysięgnijcie więc: Najpierw: że zachowacie na zawsze pełną czci pamięć o tym Uniwersytecie, na którym osiągnęliście wysoki stopień naukowy i że będziecie wspierali jego idee i dążenia naukowe w miarę swych sił. Następnie: że zachowacie w całości i nieskazitelności godność, którą na Was przelewam i nigdy nie splamicie jej złymi obyczajami albo niesławnym życiem. Wreszcie: że nie dla nieczystego zysku, ani dla próżnej chwały będziecie pilnie uprawiali badania naukowe i naprzód posuwali naukę, lecz aby szerzyć prawdę i aby jej światło, niosące dobro ludzkości, tym jaśniej błyszczało." - zaprosił do ślubowania Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Rada Naukowa Kolegium Nauk Humanistycznych przyznała 5 osobom stopień naukowy doktora następującym osobom:

1. dr Anna Dziura
  2. dr Bożena Karasińska
  3. dr Jacek Błaszczyk
  4. dr Michał Głowacz
  5. dr Ewa Trojanowska

Rada Naukowa Kolegium Nauk Medycznych przyznała 9 osobom stopień naukowy doktora:

1. dr Izabella Tomaszewska-Lampart
  2. dr Julia Martyn
  3. dr Magdalena Rękas
  4. dr Mariusz Małecki
  5. dr Grzegorz Sobański
  6. dr Mirosław Probachta
  7. dr Marek Biesiadecki
  8. dr Michał Osuchowski
  9. dr Magdalena Kołodziej

Rada Naukowa Kolegium Nauk Przyrodniczych przyznała 2 osobom stopień naukowy doktora

1. dr inż. Agnieszka Marcela
  2. dr Joanna Szmuc

Rada Naukowa Kolegium Nauk Społecznych przyznała 2 osobom stopień doktora

1. dr Iwona Słota
  2. dr Mirosław Czech

Zgodnie z tradycją akademicką podczas dzisiejszej uroczystości doktoranci przypieczętowali swoją godność uroczystym aktem promocji.

zdjęcia: Michał Święcicki