Aktualności
Batony prozdrowotne? Nawozy z odpadów? Nauka w Kolegium Nauk Przyrodniczych nie zna granic!
Dr inż. Małgorzata Karbarz z Instytutu Biologii uczestniczyła w rejsie po Morzu Bałtyckim statkiem Oceanią Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk
W czasie rejsu trwającego od 14 do 17 marca pobrano próbki wody oraz próbki osadów z powierzchni dna morskiego, które następnie analizowano w pracowni środowiskowego DNA (Zakład Paleoceanografii).
Uniwersytet Rzeszowski po raz pierwszy w swojej historii uczestniczy w Programie Ramowym Unii Europejskiej Horyzont Europa
W dniach 16-17 marca br. w Uniwersytecie Florenckim odbyło się spotkanie inaugurujące projekt „We care for those who care - Care4Care”. Program Ramowy Unii Europejskiej Horyzont Europa jest największym w historii Unii Europejskiej programem w zakresie badań naukowych i innowacji.
Niezwykłe właściwości zwyklej wody - artykuł mgr Magdaleny Zielińskiej
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Wszyscy możemy się zgodzić, że korzyści ze spożycia wody są nieocenione. To dzięki niej możemy cieszyć się dobrym samopoczuciem, zdrowiem, ale przede wszystkim… żyć!
zobacz więcej Niezwykłe właściwości zwyklej wody - artykuł mgr Magdaleny Zielińskiej
50-lecie pracy naukowej Profesora dr. hab. Marka Koziorowskiego
Pan Prof. Koziorowski w latach 2016-2019 pełnił funkcję Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą. Od zawsze był jednym z najbardziej lubianych nauczycieli akademickich wśród studentów UR. Podczas swojej pracy prowadził zajęcia z zakresu immunologii, fizjologii zwierząt, anatomii i endokrynologii na kierunku biologia oraz biotechnologia.
zobacz więcej 50-lecie pracy naukowej Profesora dr. hab. Marka Koziorowskiego
Wizyta gości z Koszyc w Centrum Symulacji Medycznej UR w ramach projektu Nowa Przestrzeń Naukowca
W dniu 17 marca 2023 r. odbyła się wizyta Prof. PhDr. Luci Dimunovej, PhD oraz PhDr. Beáty Grešš Halász, PhD z Uniwersytetu Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach w Centrum Symulacji Medycznej oraz Instytucie Nauk o Zdrowiu.
W Światowy Dzień Snu przypominamy, że Instytut Nauk o Kulturze Fizycznej realizuje badania, których celem jest m.in. diagnostyka ilości i jakości snu
,,Ocena czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych” to projekt realizowany w Leżajsku przez pracowników Kolegium Nauk Medycznych a koordynowany przez dra Piotra Matłosza z Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej.
Studencka konferencja germanistyczna „Rund um Deutsch als Fremdsprache”
16 marca Katedra Germanistyki Instytutu Neofilologii KNH we współpracy z Niemiecką Centralą Wymiany Akademickiej (DAAD) zorganizowała studencką konferencję germanistyczną „Rund um Deutsch als Fremdsprache”.
zobacz więcej Studencka konferencja germanistyczna „Rund um Deutsch als Fremdsprache”
Publikacja dr hab. Marty Połtowicz-Bobak z Instytutu Archeologii UR w Nature - najbardziej prestiżowym czasopiśmie naukowym
W badaniach brało udział ponad 120 badaczy z różnych ośrodków naukowych. Badania oparto na wysekwencjonowaniu DNA 116 przedstawicieli zbieraczy i łowców żyjących w Europie i zachodniej Azji pomiędzy 35 000 a 5000 lat temu oraz analizie genomów setek prahistorycznych szczątków ludzkich.
Ponad 1,7 mln zł na realizację grantu w konkursie M-ERA.NET 3 Call 2022
W wyniku rozstrzygnięcia międzynarodowego konkursu sieci M-ERA.NET 3 Call 2022 w obszarze nauk o materiałach oraz inżynierii materiałowej realizowanego we współpracy z Narodowym Centrum Nauki, finasowanie otrzymał interdyscyplinarny projekt „Senolityczna nanoplatforma do identyfikacji i eliminowania komórek Zombie nowotworów skóry”
zobacz więcej Ponad 1,7 mln zł na realizację grantu w konkursie M-ERA.NET 3 Call 2022
Świetne wyniki zawodników UR podczas Akademickich Mistrzostw Polski w szachach!
W Bydgoszczy zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w szachach! W turnieju indywidualnym srebrny medal w pionie uniwersytetów zdobył Miłosz Szpar.
zobacz więcej Świetne wyniki zawodników UR podczas Akademickich Mistrzostw Polski w szachach!
Uniwersytecki Dzień Kobiet!
8 marca z okazji Dnia Kobiet na scenie auli w budynku A1 zatańczył i zaśpiewał dla zgromadzonych gości Zespół Pieśni i Tańca Resovia Saltans. Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Sylwester Czopek przywitał i złożył wszystkim Paniom studiującym i pracującym w Uniwersytecie Rzeszowskim najserdeczniejsze życzenia. Po koncercie odbyło się losowanie kobiecych upominków.
Medale narciarzy alpejskich w Integracyjnych Mistrzostwach Polski AZS
W dniach 2-4 marca 2023 r. w Poroninie, odbyły się Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie. Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami UR i Klub Uczelniany AZS UR reprezentowało dwoje studentów.
zobacz więcej Medale narciarzy alpejskich w Integracyjnych Mistrzostwach Polski AZS
Festiwal Języków i Kultur Słowiańskich w Uniwersytecie Rzeszowskim
zobacz więcej Festiwal Języków i Kultur Słowiańskich w Uniwersytecie Rzeszowskim
dr hab. Teresa Zbyrad, prof. UR została wybrana na Przewodniczącą Rady Centrum Badania Opinii Społecznej
W dniu 3 marca 2023 r. pracownik Instytutu Nauk Socjologicznych, kierownik Zakładu Polityki Społecznej, dr hab. Teresa Zbyrad, prof. UR została wybrana na Przewodniczącą Rady Centrum Badania Opinii Społecznej.