Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży 18.01 – 24.01. 2024 Wewelsburg/Niemcy

Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży

18.01 – 24.01. 2024

Wewelsburg/Niemcy

„Śladami historii zamku Wewelsburg”

„Taniec i Teatr (warsztaty)”

W dniach 18.01.-22.01.2024 miało miejsce jak co roku spotkanie młodzieży polsko-niemieckiej współfinansowane ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz w ramach współpracy Uniwersytetu Rzeszowskiego z Oberstufen-Kolleg przy Universität Bielefeld w Niemczech. Zostało ono zorganizowane przez Oberstufen-Kolleg przy

Universität Bielefeld oraz Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Rzeszowie i Studium Języków Obcych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zrealizowany projekt składał się z dwóch faz: „Śladami historii zamku Wewelsburg” oraz „Taniec i Teatr (warsztaty)” (niem. „Historische Spuren auf der Wewelsburg (NS-Dokumentationsstätte)“ und „Tanz und Theater (Workshops) “).

Projekt obejmował 5-dniowe warsztaty taneczne oraz teatralne, które odbywały się w zamku Wewelsburg i w których uczestniczyło 16 kolegiatów z Bielefeldu oraz 17 studentów z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Dzięki współpracy z Teatrem „Maska” w Rzeszowie warsztaty teatralne poprowadził aktor Kamil Dobrowolski, natomiast warsztaty tańca latino tancerka i choreograf Anna Janik. Zajęcia odbywały się w mieszanych polsko-niemieckich grupach i trwały od 4 do 6 godzin przez 5 dni.

Druga faza projektu dotyczyła poznania historii miejscowości, w której odbywało się spotkanie. Studenci i kolegiaci odwiedzili pomnik upamiętniający obóz koncentracyjny i obóz pracy Niederhagen-Wewelsburg, zwiedzili Muzeum Pamięci Wewelsburg 1933–1945 ze stałą wystawą „Ideologia i terror SS”. Uwagę młodzieży przykuły przede wszystkim liczne oryginalne dokumenty, fotografie archiwalne przedstawiające losy więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, oryginalne plany budowy i rozbudowy zamku Wewelsburg. Merytoryczne wsparcie przewodników zostało przez młodzież bardzo docenione, wiele osób zadawało pytania a dyskusje trwały jeszcze długo po zwiedzaniu.

W trakcie pobytu w Wewelsburgu cała grupa polsko-niemiecka miała możliwość odwiedzić miasto Bielefeld. Podczas jednodniowej wycieczki grupa zwiedziła między innymi Sparrenburg, gdzie oprowadzał nas Jonathan Schulz, który jako kolegiat uczestniczył wiele razy w spotkaniach młodzieży z Rzeszowa. Po zwiedzaniu zamkowego wzgórza studenci i kolegiaci odkrywali centrum Bielefeldu w małych mieszanych grupach i robili wspólne pamiątkowe zdjęcia.

Studenci i kolegiaci mieli możliwość uczestniczenia w wyjątkowym projekcie. Wysoko oceniony został przez wszystkich uczestników bardzo różnorodny program: poznanie nowych przyjaciół, poznawanie

miejscowości Wewelsburg i jej historii, możliwość nauki tańca i pracy nad przedstawieniem teatralnym, wieczory przy grach towarzyskich, wspólnym karaoke.

Organizatorami oraz opiekunkami grupy polskiej byli: dr Agnieszka Czech-Rogoyska, mgr Dorota Pirga oraz dr Sławomir Schultis.