Konferencja „Patologia w środowisku akademickim”

Rzecznik akademicki UR, dr Jan Gałkowski, wziął udział w konferencji naukowej Patologia w środowisku akademickim w perspektywie prawnej, kryminologicznej, socjologicznej, psychologicznej i medioznawczej zorganizowanej przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, redakcję czasopisma „Forum Polityki Kryminalnej” oraz Koło Naukowe na rzecz Równości i Różnorodności UŚ, która odbyła się w Katowicach 18 maja br. W jednodniowej konferencji wzięli udział naukowcy m.in. z Warszawy, Krakowa, Rzeszowa, Częstochowy i Opola. Konferencja była poświęcona różnym przejawom patologii występującym współcześnie w uczelniach polskich m.in. dyskryminacji, plagiaryzmowi czy molestowaniu seksualnemu.

Jan Gałkowski przedstawił referat „Rola rzeczników akademickich (ombudspersons) w przeciwdziałaniu patologiom w środowisku akademickim”. Referat miał za zadanie przybliżyć działania rzeczników akademickich. Rzecznicy akademiccy mają ogromną rolę w przekształcaniu wspólnoty akademickiej we wspólnotę coraz bardziej przyjazną wszystkim osobom ją tworzącym. Rzecznicy nie tylko działają doraźnie, rozwiązując sytuacje trudne i konfliktowe, ale służą także jako eksperci lub jako tzw. watchdogs, czy wspomagają tworzenie planów równości płci oraz innych wewnętrznych zasad i regulacji.