Posiedzenie Komisji ds. równego traktowania z udziałem gości z UJ, AGH i PRz

Komisja ds. równego traktowania w dniu 16 maja 2023 obradowała w rozszerzonym składzie. Na zaproszenie przewodniczącej Komisji w posiedzeniu wzięli udział m.in. Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia dr hab. Elżbieta Rokosz, prof. UR, przedstawiciele samorządów studentów i doktorantów UR oraz goście z trzech zaprzyjaźnionych uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechniki Rzeszowskiej. Okazją do spotkania w szerszym niż zazwyczaj gronie była prezentacja wstępnych wyników jakościowej (FGI) części badań „Bezpieczeństwo i równe traktowanie osób studiujących w Uniwersytecie Rzeszowskim”, które przedstawiła dr Magdalena Pokrzywa z Instytutu Nauk Socjologicznych UR. Wyniki zostaną opublikowane na stronie Równe traktowanie UR po opracowaniu raportu końcowego.

W dyskusji po prezentacji dr M. Pokrzywy poza Panią Prorektor wzięli udział zaproszeni goście, dzięki czemu możliwe było porównanie doświadczeń z dwóch uczelni krakowskich i dwóch uczelni rzeszowskich. Szczególnie istotny był głos dr Stelli Strzemeckiej z działu Bezpieczni UJ, która jest odpowiedzialna za badania dotyczące tej tematyki w UJ. Uniwersytet Jagielloński ma najdłuższą w Polsce tradycję badań nad bezpieczeństwem i równym traktowaniem osób studiujących. Więcej o badaniach prowadzonych w UJ można przeczytać TUTAJ.