Chór "Cantilena"
Kolędowanie ze słuchaczami UTW-UR, 28.01.2025.
Relacja z Koncertu Kolęd dla słuchaczy UTW-UR - 28 stycznia 2025 r.
W wtorkowe popołudnie spotkaliśmy się w auli św. Jadwigii Królowej, w budynku A1, aby kolędować wspólnie ze słuchaczami UTW-UR. Aula była wypełniona niemal w połowie, więc szacunkowo było około 130 osób, co dla chórzystów było miłym zaskoczeniem. "Cantilena" pod batutą Bożeny Słowik rozpoczęła spotkanie od znanej kolędy "Pójdźmy wszyscy do stajenki", aby zachęcić publiczność do wspólnego śpiewania. Wykonaliśmy 7 kolęd i 5 urokliwych pastorałek, większość kolęd wspólnie ze słuchaczami UTW-UR.
Był to nasz ósmy w tym sezonie koncert kolęd. Akompaniowali Ryszard Pich (fortepian) i Jerzy Kokoszka (skrzypce). Solistkami były Bożena Słowik ("Kolęda dla nieobecnych") i Ewa Piasecka ("Witaj gwiazdko złota"). Chcieliśmy, aby koncert był urozmaicony i by nasze głosy wypełniły aulę UR radością i ciepłem. Widownia dopisała, ale niestety zła akustyka auli sprawia, że głos chóru rozprasza się i nie jest słyszalny we wszystkich rzędach, analogicznie śpiew naszych koleżanek i kolegów na widowni był słabo słyszalny na scenie. Wspólne kolędowanie nie dało może takiego efektu, jakiego oczekiwaliśmy, tzn. aby gromki śpiew wniósł radość we wszystkie serca na progu Nowego Roku, ale było niewątpliwie okazją do wspólnego celebrowania tradycji, a także chwilą wytchnienia. Złożyliśmy Koleżankom i Kolegom UTW-UR życzenia noworoczne słowami "Pieśni zimowej":
"...Witaj nam Nowy Roku,
Hojny bądź i wspaniały
Zdrowia, sił, szczęścia daj,
Wszystkim ludziom pokój,
Spełnij nasze nadzieje,
Nowy, Nowy Roku"
Na koniec wszyscy zebrani w auli powstali z miejsc i w podniosłej atmosferze zaśpiewaliśmy "Bóg się rodzi".
Bezpośrednio po koncercie miał się odbyć wykład dr hab. Joanny Golonki, profesora UR z Katedry Germanistyki, pt.„Kilka słów o WALENCJI, ale nie tej w Hiszpanii”. Pani profesor zaproponowała, że przed wykładem nawiąże do koncertu kolęd i zaśpiewa wszystkim kolędę "Nie było miejsca dla Ciebie". Trzeba dodać, że 2 zwrotki kolędy były Jej autorstwa. Nagrodzona została gromkimi brawami.
Po koncercie wysłuchaliśmy ciekawego wykładu, którego temat dotyczył językoznawstwa, a w szczególności walencji, czyli łączliwości elementów języka, a zwłaszcza czasowników. Dowiedzieliśmy się, że badania i rozwój teorii walencji dotyczył głównie gramatyki niemieckiej, ale odnosi się też do gramatyki języka polskiego. Wykład uświadomił nam nad czym pracują współcześni językoznawcy.
Renata Jarzębińska-Skupień