"Aktywny senior w hybrydowym środowisku."

Relacja z dnia 6.12.2023,

ze spotkania koordynatorów Projektu UR „Aktywny senior w hybrydowym środowisku” w programie Erasmus+ sektor „Edukacja dorosłych” Akcja 1 „Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności dorosłych osób uczących się i kadry edukacji dorosłych” z Instytutu Pedagogiki UR i Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy w Słowacji – partnera projektu, z członkami i współpracownikami Zarządu UTW-UR – w sumie 16 osób: dr Tomasz Warzocha IP UR, prof. Jana Stebila UMB, dr Martina Kuczerkę UMB, Małgorzata Siuta Prezes UTW-UR, Danuta Kamieniecka-Przywara Wiceprezes, Ewa Wójcik, Halina Domino, Irena Fabiańska, Nawojka Kolijewicz, Jadwiga Kowalik, Bogumiła Krypel, Małgorzata Kuśmierczyk, Anna Leśniewska, Bernadetta Nowicka-Lassota, Paweł Urban, Jan Ziąbek.

Prezes UTW-UR powitała przybyłych i oddała głos dr. T.Warzocha z Instytutu Pedagogiki UR, który przedstawił gości ze Słowacji z Wydziału Przyrodniczego UMB – który jest partnerem Projektu UR i prowadzi UTW w: Bystrzycy, Popradzie i Martinie. Beneficjenci Projektu UR – w tym grupa 8 słuchaczy UTW-UR + 2 osoby towarzyszące, będą wyjeżdżać na wizyty studyjne do Słowacji, stąd koordynatorzy słowaccy przyjechali wstępnie uzgodnić ich termin i program, poznać nasze oczekiwania.

Prof. Jan Stebila z Wydziału Przyrodniczego Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy, piękną polszczyzną, krótko przedstawił strukturę swojej uczelni, która istnieje w 80-tysięcznym mieście od 33 lat. Posiada 6 wydziałów: przyrodniczy, pedagogiki, prawa, filozofii, politologii, wychowania fizycznego, w których funkcjonują zakłady – np. techniki/informatyki, z którego oni się wywodzą. Studia od razu są dwukierunkowe, co jest istotne w kształceniu nauczycieli, otwarcie specjalizacji nauczycielskiej w wyraźny sposób zwiększyło zainteresowanie uczelnią.

Uniwersytety Trzeciego Wieku działają w ramach struktur uczelni wyższych i podlegają Prorektorowi. Uniwersytet w Bańskiej Bystrzycy koordynuje UTW z 800 słuchaczami w: Bystrzycy, Popradzie i Martinie. Seniorzy od 40 roku życia, a praktycznie w wieku 62-65 lat, posiadający wykształcenie wyższe lub maturę, mogą zostać studentami UTW – dostają informator z regulaminem i opisem funkcjonujących programów i wybierają jeden (w Bystrzycy obecnie jest 25, np. geologia, psychologia, wiedza o zdrowiu, ogrodnictwo, pszczelarstwo, astronomia, fizjoterapia, trening pamięci, prawo, rękodzieło – zainteresowaniem cieszą się programy z zajęciami manualnymi, eksperymentami; teraz więcej ma być programów sportowych, bo powstaje katedra wych. fiz., a docelowo dążą do 40), wpłacają składkę 100 euro/rok i od września rozpoczynają zajęcia co 2 tyg. po 1,5 godz.; wybór kolejnego programu wiąże się z wpłatą następnych 100 euro/rok. Wykładowcy otrzymują 15 euro za wykład. Między tymi 3 miastami słuchacze UTW mogą poruszać się bezpłatnie pociągiem.

Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy nie ma wcześniejszych doświadczeń z Programem Erasmus, dlatego jest otwarty na wszystkie inicjatywy.

Wstępnie przyjęto:

- do rozważenia na wyjazd terminy: 6-11.05.24. lub 10-15.06.24.;

- wyjazd poprzedzą wirtualne spotkania z trzema UTW poprzez Platformę MS Teams, która też umożliwi prowadzenie kursów wirtualnych; są one bardzo istotne zgodnie z zapisami projektu, którego współautorem jest kol. Paweł Urban; MS Teams w Słowacji będzie uruchomiony dla trzech UTW poprzez biuro Prorektora UMB;

- szczegółowy program zajęć wyjazdu uzależniony jest od realiów programów, które będą funkcjonować w UMB w II sem,2023/24, ale: przewidziany jest udział w praktycznych zajęciach, program porównawczy pojęć kulturowych, językowych, poznawanie kraju, zapoznanie się z językiem, relaks i integracja;

- podany będzie link do strony www o języku słowackim, kulturze;

- bieżące informacje dotyczące Projektu UR będą prezentowane poprzez MS Teams oraz na stronie internetowej UTW-UR w nowo utworzonej zakładce.

Nieformalna dyskusja w biurze UTW-UR była ożywiona, obecni zadawali wiele pytań.

Na zakończenie spotkania, gościom wręczono publikacje przybliżające działalność UTW-UR.

Ewa Wójcik, sekretarz Zarządu UTW-UR

Zdjęcia kol. Jan Ziąbek: