Informacje, ogłoszenia i komunikaty wszelkie

TIT"ę": „UTW dla społeczności” – zapraszamy do udziału w 11. edycji.

Trwa nabór do kolejnej edycji projektu edukacyjnego „UTW dla społeczności”. Jest to roczny cykl spotkań i warsztatów dla słuchaczek i słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku, którzy chcą zaangażować się w działania społeczne w swojej okolicy, ale jeszcze nie wiedzą, jak mogą to zrobić. Oferujemy pełne wsparcie i nie wymagamy żadnego doświadczenia  związanego z wolontariatem. Zapraszamy do udziału Uniwersytety III Wieku z całej Polski!

Czasu jest mało! Zgłoszenia przyjmujemy tylko do 14 listopada 2023 r.

ZAPISUJĘ SIĘ! →

Na czym polega projekt edukacyjny
„UTW dla społeczności”?

✅ Jest to roczny cykl szkoleń dla słuchaczek i słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku.
✅ Podczas spotkań skupiamy się na rozwoju inicjatyw wolontariackich osób starszych.
✅ Organizujemy warsztaty edukacyjne, które  prowadzą doświadczeni eksperci.
✅ Uczestnicy biorący udział w projekcie otrzymują  indywidualne konsultacje.
✅ Po zakończeniu części szkoleniowej uczestnicy realizują własne projekty, na które otrzymają mikrogrant.

Wartością dodaną udziału w projekcie jest możliwość spotkań ze słuchaczkami
i słuchaczami UTW z całej Polski oraz integracja środowiska. Dzięki projektowi „UTW dla społeczności” uczestnicy pokazują, że seniorzy to osoby aktywne i otwarte na ludzi. Wbrew powszechnej opinii nie potrzebują opieki, a mogą jeszcze wiele od siebie dać, mieć wpływ na lokalną społeczność i swoją okolicę. UTW otrzymują wiedzę oraz wsparcie, które pozwolą im zrealizować wspólne działania.

ZAPISUJĘ SIĘ! →

Czy warto angażować się w projekt? Oto, co mówią o nim uczestnicy

To już 11. odsłona projektu „UTW dla społeczności”. Przez ten czas udało się zrealizować wiele wspaniałych inicjatyw. A tak opowiadają  o swoim udziale w projekcie uczestniczki ostatniej edycji:

Warto porzucić lęk związany z niepokojem o porażce. Dzięki możliwości uczestniczenia w zjazdach, w trakcie których w warsztatowy, bardzo dostępny sposób odkrywano przed nami różne możliwości działania, czuliśmy, że z wieloma sprawami jesteśmy w stanie sobie poradzić. Zawsze czuliśmy na plecach „oddech” tutora, który mobilizował, troszczył się i dodawał wiary. Koordynatorka ukierunkowywała nas w trudnych momentach, zawsze była dostępna i dzięki niej czuliśmy się maksymalnie zaopiekowani. Formuła prowadzenia tego projektu dała nam siłę i poczucie, że zawsze mogliśmy liczyć na to, że otrzymamy wsparcie. Nieoceniona też jest grupowa praca wraz z innymi Uniwersytetami i możliwość korzystania z ich doświadczenia – mówią słuchaczki Gminnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Redzikowie.

Nabyłyśmy umiejętność przygotowania i przeprowadzenia mobilnych akcji badawczych. Czułyśmy się świetnie w terenie, rozmawiając z napotkanymi mieszkańcami wokół docelowego placu, zapisując ich propozycje i uwagi. Bezpośredni kontakt jest najważniejszy, a rozmówcy poczuli, że mogą realizować własne potrzeby na terenie przez nich zamieszkiwanym. Niespodziewanie dla nas okazało się, że my seniorzy możemy zaangażować do działania tak rozbieżne wiekowo grupy. Poprzez otwartość, zachęcanie, słuchanie propozycji i wspólne działania zyskałyśmy do współpracy bardzo chętne dzieci, młodzież i seniorów. Okazało się, że w każdym wieku można się od siebie czegoś nowego nauczyć, wymieniać wiedzą i służyć doświadczeniem – to z kolei opinia słuchaczek Usteckiego UTW „Żyj kolorowo”.

Przypominamy, że na zgłoszenia czekamy tylko do 14 listopada! Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o projekcie oraz o realizatorach projektu, zapraszamy na stronę.

👉  utwdlaspolecznosci.pl

zespół Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”
www.e.org.pl

Projekt realizowany jest przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę" jako część programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku – Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności