Klub Seniora 80+

Relacja z wieczorku Marii Rudnickiej.

RELACJA ZE  WSPÓLNEGO WIECZORKU MARII  RUDNICKIEJ  I  JADZI  BUCZAK.

W dniu 29 maja 2024 roku odbył się wspólny wieczór poetycki Marii Rudnickiej i Jadwigi Buczak w Klubie Turkus w WDK w Rzeszowie.

Spotkanie prowadziła Ewelina Łopuszańska według jej scenariusza, który pięknie opracowała i także ślicznie prowadziła całe spotkanie. Wiersze oprócz Marii Rudnickiej, Jadzi Buczak, prezentowała Patrycja Reszko i Ewelina Łopuszańska. Natomiast fragmenty z książek Jadwigi Buczak, prezentowała Joasia Prejzner. Prowadząca spotkanie Ewelina, powitała gości i dwie bohaterki wieczoru i oznajmiła, że cieszy się, że może poprowadzić wieczór pełen niespodzianek. Ponadto stwierdziła, że uwidaczniają się róznice pomiędzy twórczością Jadzi Buczak i twórczością Marii Rudnickiej, a także ciekawe podobieństwa.Powiedziała, wysłuchacie dwu tak różnych, a przecież tak podobnych artystek, które poprzez  czy to wiersze, czy prozę, czy inny rodzaj sztuki, przekażą państwu swoje unikalne myśli.

Następnie przedstawiła biogramy obu Autorek, zaczynając od Marii Rudnickiej animatorki kultury, poetki, pieśniarki i hafciarki. Dzieciństwo spędziła we Francji. Od 1947 r, mieszka w Polsce, a od 1960 r. mieszka w Rzeszowie, gdzie zapuściła korzenie.  Jest aktywną członkinią RSTK, od 2007 roku. Działała wówczas w trzech sekcjach: poetyckiej, wokalnej i plastycznej. Maria ma  wkład w kulturę jako Autorka 39 tomików wierszy o różnej tematyce, dwóch książek „Za głosem serca-ścieżka życia” i „Szepty przeszłości na ulicach Lwowa” oraz śpiewnika „W krainie melodii”. Jest i tez współautorką 16 antologii „Poezja dzisiaj” i „Tramp poeta”. Już dwa kolejne tomiki wierszy są napisane, trzeci na ukończeniu na 2025 rok. Ma wiele wystaw indywidualnych i wspólnych swojego rękodzieła: serwetki Richelieu i obrazy haftowane na kanwie. Za całokształt działalności otrzymała nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego w 2015 r. Ma wiele odznaczeń z Ministerstwa Kultury i z Zarządu Głównego ZŻWP w Warszawie W 2024 r. otrzymała Złoty Krzyż z Gwiazdą ZŻWP. Maria jako Seniorka uczestniczy w spotkaniach Studentów 80+ organizowanych przez Klub Seniora UTW-UR, które uświetnia swoimi wierszami.

Jadzia Buczak oświęcimianka z urodzenia, z wyboru rzeszowianka. Rysuje, maluje i pisze. Pisać zaczęła wcześnie. Były to przeważnie króciutkie opowiadania. Wiersze zaczęła pisać, tak jak większość koleżanek w liceum. Pracowała przez wiele lat w Państwowym Muzeum Auschwitz-Bikenuu. Pisała artykuły związane ściśle z prasą w bibliotece muzealnej. Opracowała obszerna „Bibliografię KL Auschwitz”. Od 1985 r. należała do RSTK w Oświęcimiu. W 1996 i w 1998 wydała tomiki wierszy „Słowa nieuśmiechnięte” i „Jesienne kwiaty”. Malowała i pisała. Ma kilka wystaw indywidualnych. w 2017 r. po przeprowadzce do Rzeszowa wstąpiła do RSTK. Wydała w 2020 r. trzeci tomik wierszy” Listy niewysłane”. Do tej pory ukazały się książki „Nadzieja do kwadratu”, „Nadzieja w tarapatach”i „W cieniu Łopienki”. W publikacji czeka trzecia część „Nadzieja powraca”. Jadzia ma następujące odznaczenia Statuetka Prezydenta Miasta Oświęcimia, za całokształt twórczości/1993/. Zasłużony Działacz Kultury/1997/, Złoty Krzyż Zasługi/1997/, Zasłużony dla Kultury Polskiej/2020/, Medal „Pro Patria” nadany przez Urząd do Spraw Kombatantów/2014.

Prezentowane wiersze „Magia i uroki natury” i „Apetyt na więcej” Marii I fragmenty z książek Jadzi, były pięknie łączone i podobały się publiczności. Ewelina oznajmiła, że wspomnienia Marii z Francji są piękne i nostalgiczne dlatego Maria zaśpiewała francuską piosenkę „Moja Normandia”. Ponato spotkanie uświetnili Maria i Andrzej Warchoł piosenkami „Bliżej natury” i „Z piosenką przez świat”. Słowa Marii, muzyka Andrzeja Warchoła/.

Na zakończenie Ewelina podziękowała Autorkom spotkania, koleżankom prezentującym wiersze i fragmenty książek oraz muzykowi Andrzejowi. Maria w swoim i w imieniu Jadzi podziękowała Ewelinie za uroczy wieczór i wspaniałe prowadzenie. Widzowie miło i pożytecznie spędzili wieczór pełen magii. Słodki poczęstunek tez był i zdjęcie grupowe.

Maria Rudnicka