Relacja i zdjęcia z Ogólnego Zebrania Słuchaczy.

Doroczne Sprawozdawcze Ogólne Zebranie Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Rzeszowskiego pod przewodnictwem prezes kol. Małgorzaty Siuty, odbyło się 6 czerwca 2023 r. Udział w nim wziął także Pełnomocni Rektora ds. UTW-UR dr hab. prof.UR Andrzej Bonusiak.

Na wstępie Zebranie zajęło się wnioskami Zarządu UTW-UR. Pierwszy dotyczył uzupełnienia składu zarządu do 15 osób i rekomendacji na członka kol. Ewę Walicką-Bereś – OZS UTW-UR przyjęło i zatwierdziło wniosek. Drugi postulował podniesienie składki rocznej do 110 zł – po dyskusji OZS UTW-UR przyjęło i zatwierdziło podniesienie składki rocznej do 100 zł i wniosło o płatność jednorazową.

Głównym przedmiotem obrad było przyjęcie Sprawozdania z pracy Zarządu UTW-UR w roku akad. 2022/2023. Przedstawiła je prezes kol. M.Siuta. Omówiła skład zarządu i obowiązki poszczególnych członków oraz działalność wszystkich  sekcji i klubów.

Na dzień 05.05.2023  mamy 446 słuchaczy, którzy opłacili składki, w tym nowych słuchaczy którzy zapisali się  w ostatnim roku – 139; klub Seniora 80+ liczy 54 członków, zaś 12 osób ma tytuł Honorowego Słuchacza.

Regularnie co miesiąc odbywały się posiedzenia Zarządu – w sumie 9. Zapraszani na nie byli przedstawiciele  Komisji Rewizyjnej i współpracownicy, którzy wspomagali zarząd w  pracy.

Odbyły się też po 2 zebrania organizacyjne, wiceprezesek nadzorujących poszczególne sekcje z ich koordynatorami oraz kierownikami klubów i grup zajęciowych, w październiku i marcu, ustalając zasady i procedury organizacji i pracy. W lutym miało miejsce Zebranie Liderów połączone z Ogólnym Zebraniem Słuchaczy. Rada Programowa powołana przez Rektora UR  wspierała nas w  działalności  szeroko pojętego programu edukacyjnego.

W tym roku wprowadziliśmy zasadę wykładów tematycznych w cyklu miesięcznym. W I semestrze odbyło się 13 otwartych wykładów, a w II - 14. Zainteresowanie wykładami było bardzo duże. Średnia uczestników w semestrze zimowym to około 70 osób, zaś letnim to około 39 osób. Wznowiliśmy po pandemii seminaria - odbyło się 6 spotkań.

Dzięki współpracy z Stowarzyszeniem Przyjaciół UTW i pozyskanym grantom na opracowane projekty, mogło dojść do organizacji ciekawych wydarzeń: Dnia Otwartych Drzwi UTW-UR 4.10.2022, którego kontynuacją były wizyty w Rzeszowskich Domach Kultury na 3 osiedlach oraz wieczoru patriotycznego „Ignacy Paderewski – wielki muzyk i patriota” w ODK Karton 2.12.2022, a także wydanie Biuletynu UTW Nr 21-22. Na realizację czekają 2 projekty: „Aktywny senior to zdrowy senior” i „Seniorzy aktywni razem”, a na rozstrzygniecie 1 - „Seniorze! Bądź aktywnym mieszkańcem swojego miasta!” opracowane przez SPUTW. Także UR złożył projekt „Aktywny senior w hybrydowym środowisku” w Programie Erasmus, którego beneficjentami po części mogą być słuchacze UTW-UR.

Szeroko prowadzona była działalność w zakresie zajęć dodatkowych, poprzez 4 sekcje.

W krótkich wystąpieniach swoją pracę przybliżyły wiceprezes: kol. Maria Suchy i kol. Danuta Kamieniecka-Przywara - zgłosiła wniosek o uhonorowanie dyplomami słuchaczy najczęściej korzystających z wykładów: Teresa Tylkowska, Adam Bednarz, Danuta Golonka, Elżbieta Plewińska, Tadeusz Kunc, Kazimierz Piątek, Anna Pac, Maria Chruściel – przyjęty przez aklamację.

Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej odczytała jej przewodnicząca kol. Maria Sierżęga - nie miała uwag i zastrzeżeń do pracy Zarządu UTW-UR i wniosła o udzielenie  absolutorium.

OZS UTW-UR przyjęło i zatwierdziło sprawozdania Zarządu UTW-UR i Komisji Rewizyjnej ora udzieliło absolutorium Zarządowi za rok akad.2022/2023. Wszystkie sprawozdania, w tym koordynatorów sekcji i kierowników klubów są dostępne na stronie internetowej UTW-UR.

Informację z działalności Stowarzyszenia Przyjaciół UTW przedstawiła prezes kol. Maria Suchy. Podkreśliła zaangażowanie w opracowanie i przygotowanie 5 wniosków grantowych, które SP UTW złożyło w: MRiPS, ROPS i Urzędzie Miasta Rzeszowa. Walne Zebranie członków odbyło się 24 maja 2023 r..

Wnioski, które padły w trakcie obrad, zebrała komisja wnioskowa: Anna Habrat, Maria Suchy, Ewa Walicka-Bereś – zostały one przyjęte do rozpatrzenia przez Zarząd UTW-UR pod względem potrzeb i możliwości realizacji.

Zamykając Ogólne Zebranie Słuchaczy UTW-UR,  Prezes podziękowała za współpracę Władzom Uczelni, pracownikom naukowym i administracji oraz Koleżankom Wiceprezes, członkom i współpracownikom zarządu, obsłudze biura UTW-UR, a także wszystkim liderom grup za bezinteresowną, społeczną prace na rzecz społeczności UTW-UR.

Ewa Wójcik, sekretarz OZS UTW-UR