Ważny komunikat! - pomoc dla Ukraińców w Rzeszowie.

Ważny Komunikat o pomocy dla Ukraińców w Rzeszowie.

Drodzy Słuchacze UTW-UR, w tak trudnej chwili dla naszych sąsiadów, zwracam się do wszystkich chętnych o udzielenie pomocy w wolontariacie.

W bud. A-0 UR jest zbiórka, ale obecnie nie trzeba składać produktów spożywczych, odzieży i innych rzeczy, bo tym zajmują się wyspecjalizowane organizacje i instytucje.

Na naszym terenie jest kilka ośrodków, w których są dzieci, same lub z matkami i babciami. Uniwersytet Rzeszowski, studenci z Wydziału Pedagogiki, organizują wolontariat, np. polegający na opiece nad sierotami - dziećmi, które przyjechały z Charkowa i są w klasztorze Dominikanów. Studenci Wydziału Prawa udzielają nieodpłatnie szeroką pomoc prawną, np. w wypełnianiu dokumentów, załatwianiu takich spraw jak zaginięcie dzieci czy drobne kradzieże, rozprowadzają ulotki w języku ukraińskim z ważnymi informacjami.

Szanowni Koledzy i Koleżanki, koordynator akcji zwraca się do nas z prośbą (do nauczycieli i nie tylko) o pomoc w opiece na dziećmi, które trzeba zająć, żeby nie przeżywały traumy. Potrzebne są kredki, kolorowanki, gry, puzzle, zabawki, może trochę słodyczy  i chęci. Natomiast dla dorosłych, również starszych, potrzebna jest pomoc osób mówiących po rosyjsku przy organizacji posiłków i po prostu do rozmów w podtrzymaniu ich na duchu. Proszę o zgłaszanie swojej chęci do biura UTW-UR (telefonicznie lub mailowo, może być też kontakt ze mną), podawanie dni i godzin, w których wolontariat jest możliwy. Będziemy koordynować zgłoszenia wolontariuszy,: podawać adresy placówek na terenie Rzeszowa i godziny, w których ta pomoc będzie potrzebna.

Liczymy, że w tak trudnym momencie dla naszych sąsiadów, Słuchacze UTW-UR okażą chęci udzielenia im pomocy szczególnie psychologicznej.

Wolontariuszom z góry bardzo dziękujemy za okazane zrozumienie i chęć pomocy.

Danuta Kamieniecka–Przywara, p.o. Prezes wiceprezes ds. naukowych UTW-UR

t. 508 941 092, email: danutaprzywara@op.pl

Rzeszów, dn. 28.02.2022 r.