Sekcja języków obcych

Sprawozdanie z działalnosci w II sem.2022/2023.

Sprawozdanie z funkcjonowania Sekcji języków obcych  Uniwersytetu Trzeciego Wieku UR w II semestrze roku akademickiego 2022/2023.

W II semestrze aktualnego roku akademickiego kontynuowało naukę w ramach sekcji języków obcych – 137 osób. W stosunku do słuchaczy w I semestrze ilość ta zmalała o 11 osób. W większości przypadków  przyczyną były sprawy losowe, osobiste; żadna rezygnacja z dalszej nauki nie wynikała z rozczarowania systemem nauczania czy osobą  prowadzącego zajęcia.

W 9 grupach z języka angielskiego ogółem uczyło się 97 słuchaczy (w I semestrze  105 osób), ilość wykorzystanych godzin zajęć to 30 podzielonych na 15 dwugodzinnych spotkań lub 28 – podzielonych na 14 spotkań.  Wszyscy dotychczasowi kierownicy grup pozostali niezmienni.

Język hiszpański odbywał się  nadal w 3 grupach; w I grupie początkującej liczba słuchaczy zmniejszyła się do 5 osób  (z 7 w I semestrze), zmieniła się tez kierowniczka grupy, poprzednia zrezygnowała całkowicie z nauki.

Nauka języka niemieckiego odbywała się w składzie 5–osobowym, w ilości 28 godzin do końca  maja 2023 r.

Nauka języka francuskiego odbywała się w składzie 8-osobowym w ciągu 15 spotkań dwugodzinnych.

Język włoski, zorganizowany w soboty, zakończył się w dniu 27 maja 2023 roku, do końca uczyło się tego języka 11 osób, grupa wykorzystała 28 godzin lekcyjnych.

Z podsumowania funkcjonowania grup językowych wynika, ze najwięcej osób zrezygnowało w grupach początkujących, co może być następstwem rozminięcia się oczekiwań słuchaczy z wymaganiami prowadzącego,  utraty zainteresowań pomimo wcześniej zgłoszonego akcesu, względnie obarczenia się zbyt dużą ilością innego rodzaju zajęć, co w konsekwencji nie pozwalało na realizację wszystkich podjętych zobowiązań.

Z informacji uzyskanych od kierowników grup wynika, że większość studentów uczących się języków obcych zamierza kontynuować naukę w macierzystych grupach w nowym roku akademickim 2023/2024, jeżeli tylko grupy będą reaktywowane.

Koordynator sekcji języków obcych

Marta Waczew