Twórczość

Bernadetta Nowicka-Lassota "Mój udział w UTW-UR".

Należę do UTW-UR od 2010 r., kiedy to będąc już na emeryturze zmuszona byłam zamknąć swoją kancelarię adwokacką, gdy złamałam drugą nogę i nie byłam w stanie samodzielnie funkcjonować w drodze do sądu i z powrotem, bo brakowało mi rąk na kule, akta i togę. Rada Adwokacka przeniosła mnie do adwokatów nie wykonujących zawodu.

Miałam szczęście, bo od razu w biurze w przy zapisie, rozpoznał mnie Józek Dyląg, który był ławnikiem i pamiętał mnie z rozpraw w sądzie. Zaproponował współpracę z Zarządem. Niedługo potem były wybory, koleżanki zgłosiły moją kandydaturę i zostałam wybrana na członka Zarządu. I znów miałam szczęście. Jak Prezesem została Danusia Kamieniecka-Przywara, powiedziała, że woli abym zajęła się sprawami prawnymi, choć inni chcieli mi wcisnąć koordynację języków,  przed którą się broniłam. I od tego czasu już trzynasty rok pracuję w Zarządzie, wykonując obsługę prawną UTW, a teraz UTW UR, co sprawia mi wielką radość i satysfakcję, że mogę być pomocna dla seniorów. Pisałam zarządzenia, uchwały, regulaminy, udzielałam porad prawnych, pisałam projekty poprawek Statutu i Regulaminu UTW-UR, opracowałam Kodeks Etyczny UTW-UR, protokołowałam zebrania Zarządu, a po zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym, opracowałam projekt nowego Regulaminu UTW-UR. Pełniłam funkcję Sekretarza Zarządu, a w poprzedniej kadencji Zastępcy Prezesa ds. Orgznizacyjnych. Jestem Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej w SP UTW.

Byłam dwukrotnie delegatem do Parlamentu Seniorów. Pierwszy raz razem z Danusią Kamieniecką-Przywarą w 1.X.2015 w Sejmie. Wybrano mnie wtedy do Komisji Organizacyjnej, w której pracowałam cały rok. Niestety, sprawdziły się moje najgorsze przewidywania i  3.X.2016 w październiku PIS nie zaprosił parlamentarzystów  II kadencji do budynku Sejmu i Parlament Seniorów odbył się w Muzeum Żydów Polskich POLIN. Tak się złożyło, że w tym dniu odbywał się w Warszawie również Strajk Kobiet. I na tym działalność Parlamentu Seniorów się  na razie zakończyła. Może teraz się reaktywuje.

Przeżyłam w UTW UR wiele wspaniałych lat. Brałam udział w szkoleniach, zebraniach, spotkaniach Liderów, Jubileuszu 35-lecia, olimpiadach seniorów, niezapomnianych wycieczkach, takich, których dzisiaj już nie można zorganizować, jak do Ukrainy na niezaanektowany jeszcze Krym, do Petersburga na białe noce, a także na Litwę i na Olimpiadę Seniorów i Święto Niepodległości Ukrainy do Łucka.

Brałam też udział przez ten cały czas w różnych zajęciach dydaktycznych naszego Uniwersytetu i prowadzonych projektach. Uczęszczałam na lektorat języka włoskiego i zajęcia z fotografii. W dalszym ciągu uczęszczam na lektorat z języka hiszpańskiego i zajęcia komputerowe, biorę udział w spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki i Klubu Pasjonatów. Na początek jego działalności, na ochotnika w dniu 8 grudnia 2012 r. miałam pogadankę pt.”Kulinarne podróże małe i duże” o moich wspomnieniach kulinarnych z różnych krajów, do których podróżowałam na przestrzeni ponad 50 lat. Pokłosiem tego jest moich około 200 książek dotyczących kuchni polskiej i zagranicznych.

Poza tym prowadzę w UTW-UR "Książkę dla Seniora". W hallu przed biurem wystawionych jest ponad 500 książek, które są do wzięcia i do przeczytania. Należałoby tylko je później zwrócić i przynieść swoją już przeczytaną. Ostatnio zajęłam się Kinem dla Seniora. W każdy poniedziałek o 17-ej, a od grudnia 2023 o godz. 12:30 1 18:30 w Kinie Zorza z biletami po 14 zł. na hasło  „UTW” jest seans dla seniorów z wybranym przeze mnie repertuarem w ramach zaproponowanych tanich poniedziałków. Repertuar ten jest do wiadomości na tablicy ogłoszeń przed biurem i na stronie internetowej.

Mam zamiar, jeśli zdrowie mi pozwoli, jeszcze trochę podziałać w UTW-UR, ale najwyższy już czas, aby funkcję w Zarządzie z okazji 40-lecia naszego UTW-UR ustąpić młodszym seniorom 60+.

Bernadetta Nowicka-Lassota, nr leg. 1081