XXI Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w Łodzi

zjazd 1 tytuł.jpg [243.46 KB]

W dniach 27-29.08.2020 r., w Łodzi odbył się XXI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. W związku z pandemią COVID-19 formuła Zjazdu uległa znaczącym zmianom. Konferencja przyjęła formułę hybrydową. Ilość osób uczestniczących bezpośrednio w Zjeździe została właściwie ograniczona tylko do osób prezentujących wykłady. Jednakże wszystkie wystąpienia i dyskusje były rejestrowane równolegle z 3 sal dzięki czemu możliwe było obejrzenie ich na specjalnej platformie zjazdowej zarówno w czasie rzeczywistym, jak również będą one dostępne do odtworzenia do końca października br.

Przez 3 dni Łódź stała się Centrum polskiej diabetologii w europejskim, światowym formacie. Specjalnymi gośćmi zjazdu byli liderzy światowej diabetologii m.in. Melanie Davies, Michael Nauck, Ralph DeFronzo czy Tadej Battelino. Skład Komitetu Naukowego Zjazdu został wypełniony wiodącymi nazwiskami polskiej diabetologii. Wśród nich znalazł się dr hab. n. med. Mariusz Dąbrowski, prof. UR – konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii i członek Komisji Rewizyjnej Zarządu PTD.

Podczas Sesji Diabetologii Praktycznej Prof. M. Dąbrowski zaprezentował ciekawy wykład pt. “Efekt klasy w farmakoterapii cukrzycy typu 2 – gdzie (chyba?) jest, a gdzie go (chyba?) nie ma “

Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego było reprezentowane również przez studentów Kierunku Lekarskiego będących członkami Studenckiego Koła Naukowego Diabetologii, którego Opiekunem jest Prof. M. Dąbrowski. Podczas Sesji Prac Oryginalnych – Sesji Młodych Naukowców, której przewodniczyła Prezes PTD - Prof. Dorota Zozulińska - Ziółkiewicz, student V roku Arkadiusz Aab zaprezentował pracę pt. “Ocena działania inhibitorów SGLT-2 w leczeniu cukrzycy typu 2 i typu 1 w warunkach codziennej praktyki klinicznej w Polsce”. Autorzy pracy: M. Oleszko, J. Zarańska, A. Liszka, A. Aab, M. Dąbrowski.  Streszczenia wszystkich prac zostały opublikowane w piśmie naukowym PTD “Diabetologia Praktyczna” 2020, tom 6 suplement A.

XXI Zjazd PTD należy zaliczyć do jak najbardziej udanych. Stanowił okazję do przedyskutowania kluczowych dla diabetologii zagadnień, wzbogacił wiedzę uczestników i jest inspiracją do dalszych działań naukowych.

Ramowy program Zjazdu

zjazd 4.jpg [665.40 KB]zjazd 3.jpg [889.03 KB]zjazd 2.jpg [498.71 KB]zjazd 5 .jpg [2.53 MB]zjazd 6.jpg [1.93 MB]