Fizjoterapia
- Nazwa kierunku studiów - Fizjoterapia
- Poziom studiów - studia jednolite magisterskie
- Profil studiów - ogólnoakademicki
- Forma lub formy studiów - stacjonarne, niestacjonarne
- Liczba semestrów - 10
- Tytuł zawodowy - Magister
Opis sylwetki absolwenta:
Celem studiów jednolitych magisterskich na kierunku Fizjoterapia jest uzyskanie przez absolwenta wiedzy, umiejętności i kompetencji do wykonywania zawodu fizjoterapeuty, poprzez realizację zajęć teoretycznych i praktycznych w warunkach laboratoryjnych i klinicznych oraz podczas prowadzenia działalności naukowo-badawczej.
Absolwent uzyskuje wykształcenie i przygotowanie oparte na dowodach naukowych do prowadzenia diagnostyki
funkcjonalnej, kwalifikowania, planowania i prowadzenia procesu fizjoterapii, adoptowanej aktywności fizycznej, dobierania wyrobów medycznych, prowadzenia działalności fizjoprofilaktycznej, edukacji pacjentów, jak również planowania i prowadzenia badań naukowych.
Absolwent nabywa kompetencje społeczne niezbędne do pracy z osobami chorymi i niepełnosprawnymi, pracy w zespołach terapeutycznych oraz zespołach badawczych.
Absolwent potrafi realizować czynności zawodowe w oparciu o aktualny stan wiedzy, zgodnie z przepisami prawa oraz posiada umiejętność planowania i prowadzenia badań naukowych.
Absolwent nabywa wiedzę i umiejętności niezbędne do kształtowania, podtrzymywania i przywracania sprawności i wydolności osób w różnym wieku, utraconej lub obniżonej wskutek różnych chorób bądź urazów, nienagannego wykonywania wszelkich zabiegów fizjoterapeutycznych oraz dostosowywania swych działań do nadrzędnych celów rehabilitacji, w ramach funkcjonowania zespołów rehabilitacyjnych oraz kontrolowania efektywności procesu fizjoterapii.
Absolwent otrzymuje wykształcenie pozwalające mu na podjęcie pracy w publicznych i niepublicznych placówkach ochrony zdrowia (np. szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych, pracowniach i zakładach fizjoterapii, sanatoriach, gabinetach fizjoterapii), podmiotach gospodarczych prowadzących działalność prozdrowotną (ośrodkach i gabinetach odnowy biologicznej), domach pomocy społecznej i domach spokojnej starości, ośrodkach wychowawczo-rehabilitacyjnych, zakładach pracy chronionej i warsztatach terapii zajęciowej, przychodniach i międzyszkolnych ośrodkach gimnastyki korekcyjnej, placówkach o charakterze rekreacyjnym i sportowym. Absolwent kierunku Fizjoterapia jest przygotowany do pracy w instytucjach prowadzących badania naukowe oraz do podjęcia studiów w Szkole Doktorskiej. Może również kontynuować kształcenie na studiach podyplomowych i specjalistycznych kursach zawodowych, w sposób ciągły podnosząc swoje kompetencje zawodowe. Jest także przygotowany do rozpoczęcia, zgodnie z regulaminem, specjalizacji z zakresu fizjoterapii.