Aktualności/News

Koło Badań Artystycznych UR w Warszawskim Obserwatorium Kultury - rezydencja artystyczna

W ramach Koła Badań Artystycznych Szkoły Doktorskiej UR w dniach 17.01.-21.01.2023 w Warszawskim Obserwatorium Kultury odbyła się rezydencja artystyczna. W ciągu tych kilku dni odpowiadaliśmy na pytania „Co teraz? Co dalej?”. Odpowiadaliśmy na nie jako osoby, żyjące w konkretnym czasie i miejscu, dla których naturalnym środkiem wyrazu jest sztuka.

Założeniem rezydencji była wystawa w procesie - tworzyliśmy nasze odpowiedzi na bieżąco, a dodatkowym - dynamicznym elementem ekspozycji była obecność zwiedzających.

Pytania zadawaliśmy  samemu/samej sobie (jak Katarzyna Tereszkiewicz, Patryk Brzezicki, Alicja Orszewska), innym (Barbara Hubert, Lila Kalinowska, Jakub Maciejczyk); koncentrowaliśmy  się na teraźniejszości (Barbara Porczyńska), fokus przenosił  się na proces (Ewelina Figarska, Paweł Korbus,) lub zarysowanie scenariusza przyszłości (Magdalena Franczak, Jadwiga Sawicka). W efekcie powstała bardzo zróżnicowana formalnie i treściowo wystawa zbiorowa, gdzie poprzez podejmowanie tematu przyszłości wszyscy stworzyliśmy jakiś jej scenariusz. Pytania: Co teraz? Co dalej? nawet jeśli odnosiły  się do własnej, indywidualnej sytuacji czy życia w ogóle, w nieunikniony sposób dotyczyły  też sytuacji społecznej i politycznej.

Osoby studenckie i doktoranckie (Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Szkoła Doktorska UR) zaangażowane w proces tworzenia wystawy: Patryk Brzezicki, Ewelina Figarska, Magdalena Franczak, Barbara Hubert, Lila Kalinowska, Paweł Korbus, Jakub Maciejczyk, Alicja Orszewska, Barbara Porczyńska, Katarzyna Tereszkiewicz.

Kuratorka wystawy: Jadwiga Sawicka

Wszystkie zdjęcia - dzięki uprzejmości Warszawskiego Obserwatorium Kultury, fot."KANAPLEIDIKI"