Aktualności/News

Rezydentura artystyczna doktoranta Szkoły Doktorskiej UR Pawła Korbusa w BWA Krosno

W dniach 11-30.04.2021r.  doktorant Szkoły Doktorskiej w Uniwersytecie Rzeszowskim w dyscyplinie artystycznej: sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki Pan mgr Paweł Korbus odbył rezydenturę artystyczną w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie. Rezydentura obywała się w ramach umowy podpisanej pomiędzy Szkołą Doktorską w Uniwersytecie Rzeszowskim a Biurem Wystaw Artystycznych w Krośnie. Polegała ona na pozyskiwaniu materiałów do pracy doktorskiej metodami obserwacji, obserwacji uczestniczącej oraz auto etnologii.

W ramach prac związanych z rezydenturą doktorant Paweł Korbus zrealizował dwa projekty artystyczne. Pierwszym z nich był performance Poniewczasie zaprezentowany w formie online podczas XIX Seminarium Feministycznego: Drogi do feminizmu organizowanego przez galerię Lokal_30, w Warszawie w dniu 17.04.2021 w wykonaniu Pawła Korbusa i Martyny Karpowicz. Poniżej link do wydarzenia:

Drugim projektem było spotkanie online w dniu 24.04.2021 r. - Halo Krosno. W ramach spotkania artysta pokazał i omówił wybór swoich prac performance i videoperformance, odpowiadał na pytania, oraz zaproponował formę interakcji z osobami mieszkającymi w Krośnie i okolicy:

„Chciałbym poznać miejsca w Krośnie z perspektywy osób tu mieszkających. Chodzi mi o miejsca nasycone Waszymi osobistymi historiami albo miejsca wspólne, ważne dla wszystkich Krośnian. Nie muszę być szczególnie piękne, ale specyficzne, takie, których nie ma w przewodniku turystycznym. Postaram się odwiedzić wszystkie zaproponowane miejsca by lepiej poznać Krosno i na różne sposoby odnieść się do nich w swojej praktyce artystycznej. Bardzo proszę w komentarzu napiszcie krótko, co to za miejsce, czym się charakteryzuje i jak je znaleźć. Można wysłać pinezkę na mapie Google, opisać drogę lub pokierować mnie tam w inny sposób."

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/294966878912297

Link do zapisu rozmowy: https://www.youtube.com/watch?v=CbM5gVI4tnc

Paweł Korbus jest pierwszym rezydentem, który z ramienia Szkoły Doktorskiej w Uniwersytecie Rzeszowskim gościł twórczo w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie. Jest On artystą wizualnym, performerem, twórcą wideo i instalacji, absolwentem edukacji artystycznej w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie a obecnie doktorantem Szkoły Doktorskiej w Uniwersytecie Rzeszowskim pod kierunkiem dr hab. Jadwigi Sawickiej, prof. UR. Zainteresowany jest hybrydowymi formami performatywnymi, w których operuje technikami wizualnymi, fizyczną obecnością i dźwiękiem. Prowadzi interdyscyplinarną działalność edukacyjną, gdzie łączy techniki pracy z ciałem, głosem oraz techniki sztuk wizualnych. Współpracował przy projektach teatralnych i tanecznych m.in z Earthfall Dance, Atsushim Takenouchim, Kanem Katsurę Geraldem Tylerem, Pawłem Passinim. Swoje prace pokazuje w przestrzeniach galeryjnych oraz tworzy site-specific w miejscach publicznych. Jest stypendystą Visegrad Artist Residency Program 2016 z projektem ID-Influence Diagram oraz Prezydenta Miasta Lublina – projekt Miejsca – nie miejsca 2017. W 2012 r. był rezydentem w AGÜSAD Antakya Contemporary Art Association w Turcji. Paweł Korbus jest także liderem projektów peroformatywno-badawczych takich jak: Cross the Lands and Lens in the Eyes -2015; O Miłosci (2014-2017r.), Dom/Awatar/Translokacja 2013. Współprowadził również Wraz z Teatrem Chorea i Fabryką Sztuki w Łodzi program artystyczno-edukacyjny z grupami defaworyzowanymi Uwaga Człowiek! Napięcia miasta. Swoje performance prezentował m.in. na festiwalu Performance Platform Lublin, Performance Month Berlin 2014, Supermarket Independent Art Fair Stockholm, Bruno Schulz Festival Drohobycz – Ukraina, Bedesten Festival Antiochia, Turcja, Forgetting/Remembering Performance Art Meeting, Istambuł.

BWA.png [53.39 KB]

Logo UR.jpg [8.43 KB]