Aktualności/News

Staż artystyczny doktorantki Szkoły Doktorskiej UR w ramach programu STER NAWA

W dniach 1-30 czerwca 2024 roku Pani Barbara Hubert doktorantka II roku w dyscyplinie artystycznej: sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki odbyła miesięczny staż na Uniwersytecie Compultense w Madrycie – w ramach projektu STER NAWA: UR an international PhD student.
W ramach programu naukowo-artystycznego zrealizowała materiał wizualny, który był podstawą do opracowania powieści graficznej, pt.: 30 dni. Notatki z Madrytu. Projekt objął serię szkiców oraz notatek utrwalonych na kartach szkicownika w formie dziennika podróży. Praca zakładała codzienną „notatkę” – zrealizowaną w formie malarskiego lub rysunkowego zapisu, uzupełnioną komentarzem do rzeczywistości zastanej – przeżytej – inspirującej. Praca ta przyjęła formułę swoistego kalendarium pobytu na stażu – autokomentarza otaczającej rzeczywistości, pracy z kontekstem lokalnym – odnajdywaniem elementów charakterystycznych dla danego miejsca.
Staż pozwolił na nawiązanie międzynarodowych kontaktów z innymi artystami, a przede wszystkim z profesorką - Eleną Blanch -Gonzalez, z którą nakreślony został plan dalszej współpracy pomiędzy Uniwersytetem Compultense w Madrycie a Uniwersytetem Rzeszowskim.

From June 1 to June 30, 2024, Ms. Barbara Hubert, a second-year PhD student in the artistic discipline of Fine Arts and Art Conservation, completed a one-month internship at Complutense University in Madrid as part of the STER NAWA internship program: UR an international PhD student .
As part of the scientific-artistic program, she created visual material that served as the basis for developing a graphic novel titled 30 Days. Notes from Madrid. The project included a series of sketches and notes captured in a sketchbook in the form of a travel journal. The work involved a daily "note" – realized in the form of a painting or drawing, supplemented by commentary on the encountered – lived – inspiring reality. This work took the form of a unique calendar of the internship stay – a self-commentary on the surrounding reality, working with the local context – discovering characteristic elements of the place.
The internship allowed for the establishment of international contacts with other artists, most notably with Professor Elena Blanch-Gonzalez, with whom a plan for further collaboration between Complutense University in Madrid and the University of Rzeszów was outlined.