Aktualności/News

Staż naukowo-badawczy doktorantki Szkoły Doktorskiej UR w ramach programu STER NAWA

W okresie od 18 kwietnia do 18 maja 2024 roku doktorantka mgr Aleksandra Kiper, kształcąca się w dyscyplinie – nauki o zdrowiu odbyła staż naukowy w IRCCS San Camillo Hospital, Healthcare Innovation Technology Lab w Wenecji, we Włoszech. Staż odbył się w ramach projektu UR an international PhD student (program STER NAWA – umiędzynarodowienie szkół doktorskich) realizowanego przez Szkołę Doktorską w Uniwersytecie Rzeszowskim.
Szpital San Camillo jest Instytutem o charakterze klinicznym i naukowo-badawczym (IRCCS), specjalizującym się w neurorehabilitacji, akredytowanym przez włoskie Ministerstwo Zdrowia. Jest to wiodący Ośrodek w rehabilitacji ruchowej oraz terapii poznawczej, co pozwoliło doktorantce na pozyskanie cennych doświadczeń i umiejętności.
Podczas stażu naukowo-badawczego w Healthcare Innovation Technology Lab, mgr Aleksandra Kiper współpracowała z zespołem badawczym przy gromadzeniu danych za pomocą metody przeglądu zakresu literatury (ang. Scoping Review – PZL). Dzięki temu mogła poszerzyć moje horyzonty badawcze i dokonać systematycznego przeglądu w celu opracowania sekcji rozprawy doktorskiej pt. "Neurobiofeedback”. Kolejnym punktem w realizacji programu stażowego było uczestnictwo w terapii pacjentów za pomocą aparatury medycznej w oparciu o technologie biofeedback. Terapie były prowadzone m.in. za pomocą zaawansowanej diagnostyczno- terapeutyczno- stymulacyjnej aparatury medycznej, tj. VRRS (immersyjne stosowanie terapii wirtualnej), VRRS OAK (badanie równowagi), AMADEO (stosowanie kombinacji terapii wirtualnej z urządzeniami robotycznymi).
Podczas pobytu w San Camillo IRCCS Hospital, doktorantka uczestniczyła również w konferencji naukowej organizowanej w Instytucie, która była prowadzona przez doświadczonych naukowców oraz zaproszonych specjalistów z zagranicy, a także w warsztatach pokonferencyjnych. Udział w wydarzeniu dotyczącym rozwoju projektu HosmartAI – “Hospital Smart development based on AI” wpłynął na aktualizację wiedzy dot. zastosowania najnowszych osiągnięć naukowych w praktyce rehabilitacyjnej oraz wymianę doświadczeń z innymi profesjonalistami.
Staż naukowo-badawczy w San Camillo IRCCS umożliwił Pani Aleksandrze nawiązanie wartościowych kontaktów z ekspertami z dyscypliny nauki o zdrowiu. Współpraca ta pozwoliła na wymianę wiedzy oraz rozwój umiejętności interdyscyplinarnych, co jest niezwykle cenne w kontekście dalszej kariery naukowej i zawodowej.