Aktualności/News

Staż naukowo-badawczy doktorantki Szkoły Doktorskiej UR w ramach programu STER NAWA

W okresie od 2 maja do 2 czerwca 2024 roku doktorantka Aksyniia Tsaruk (dyscyplina naukowa: nauki biologiczne) odbyła staż naukowo-badawczy w University of Natural Resources and Life Sciences, Department of Biotechnology, Institute of Microbiology and Microbial Biotechnology, Vienna, Austria. Staż odbywał się w ramach projektu realizowanego przez Szkołę Doktorską w Uniwersytecie Rzeszowskim „UR an international PhD student”, program STER NAWA – umiędzynarodowienie szkół doktorskich.
Badania, które są prowadzone na Uniwersytecie Nauk Przyrodniczych w Wiedniu dotyczą metabolizmu drożdży metylotroficznych i konwencjonalnych oraz ich inżynierii w celu umożliwienia wykorzystania alternatywnych źródeł węgla i produkcji kwasów organicznych ze szczególnym uwzględnieniem praktycznych implikacji.
Staż umożliwił doktorantce poznanie nowych metod hodowli drożdży produkujących kwas mlekowy, pomiaru kwasu mlekowego w próbkach fermentacyjnych oraz innych metabolitów. W trakcie stażu została przebadana kinetyka produkcji kwasu mlekowego i etanolu przez skonstruowane szczepy drożdży w różnych warunkach fermentacji. Uzyskane dane zapewnią lepsze zrozumienie mechanizmów regulujących metabolizm kwasu mlekowego i etanolu w skonstruowanych szczepach drożdży metylotroficznych.
Doktorantka podczas stażu uczestniczyła również w seminariach doktoranckich oraz spotkaniach z członkami lokalnego zespołu badawczego, co pozwoliło na wymianę doświadczeń i zawiązanie przyszłej współpracy.