Aktualności/News

Staż naukowo-badawczy doktorantki Szkoły Doktorskiej UR w ramach programu STER NAWA

Pani Aneta Haligowska, doktorantka III roku kształcenia w Szkole Doktorskiej w dyscyplinie Nauki socjologiczne, odbyła miesięczny staż w Central Washington University (CWU) Ellensburg w stanie Waszyngton w Stanach Zjednoczonych Ameryki w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca 2024 roku.

Staż wiązał się z kompleksowym zbadaniem zagadnień związanych z rodzicielstwem i dynamiką rodziny, ze szczególnym uwzględnieniem roli dziadków, którzy przejmują odpowiedzialność rodzicielską za swoje małoletnie wnuki.

Podstawowym celem stażu było uzyskanie materiałów i ekspertyz niezbędnych do rozwiązania problemu badawczego nakreślonego w rozprawie pt. "Realia, przyczyny i konsekwencje parentyfikacji dziadków", która jest przygotowywana pod kierunkiem dr hab. Krystyny Leśniak-Moczuk, Prof. UR.

Uzyskane dane badawcze ułatwią uchwycenie kulturowego wymiaru prowadzonych badań oraz zróżnicowanie doświadczeń parentyfikacji dziadków w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Staż w CWU był nieocenioną okazją do zdobycia doświadczenia akademickiego i badawczego, a także do poznania kultury organizacyjnej amerykańskiej uczelni, jej norm operacyjnych, a także do nawiązania nowych kontaktów, zidentyfikowania potencjału i kultywowania zarówno umiejętności twardych, jak i miękkich.

Staż był realizowany w ramach projektu pt. UR an international Phd student w ramach Programu STER NAWA – umiędzynarodowienie szkół doktorskich.

Ms. Aneta Haligowska, a third year of the Doctoral Schoolin the discipline of sociological sciences, completed a month-long internship at Central Washington University (CWU) Ellensburg in Washington State, United States of America, from June 1st to June 30th, 2024.

The internship entailed a comprehensive examination of issues pertaining to parenting and family dynamics, with a particular focus on the role of grandparents who assume parental responsibilities for their minor grandchildren. The primary objective of the internship was to obtain the materials and expertise necessary to address the research problem outlined in the dissertation, entitled "Realities, Causes, and Consequences of Grandparent Parentification," which is being prepared under the supervision of dr hab. Krystyna Leśniak-Moczuk, Prof. UR.

The research data obtained will facilitate the capture of the cultural dimension of the research conducted and the differentiation of the experiences of grandparent parentification in Poland and the United States.

The internship at CWU represented an invaluable opportunity to gain academic and research experience, as well as to gain insight into the organizational culture of an American university, its operational norms, and to establish new connections, identify potential, and cultivate both hard and soft skills.

The internship was carried out within the framework of the project entitled UR an international Phd student within the framework of the STER NAWA Program - internationalization of doctoral schools.