Aktualności/News

Uroczyście zainaugurowaliśmy rok akademicki 2023/2024 w Uniwersytecie Rzeszowskim!

2 października 2023 r. w Uniwersytecie Rzeszowskim zainaugurowaliśmy rok akademicki 2023/2024. Inauguracja roku akademickiego to najważniejsze święto w kulturze akademickiej. W historii naszego Uniwersytetu ma to miejsce po raz 23.

Jego Magnificencja prof. dr hab. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego przywitał zgromadzonych gości. W swoim przemówieniu podkreślił, że jest to jego ostatnia przemowa w czasie pełnienia władzy rektorskiej. JM Rektor zwrócił się do zaproszonych gości, pracowników, doktorantów i studentów oraz podzielił się osobistymi spostrzeżeniami.
„Ze względu na tę właśnie okoliczność pozwolę sobie na kilka uwag ogólnych. Nie będzie bowiem lepszej okazji, aby w dniu największego święta uniwersyteckiego – uroczystej inauguracji kolejnego roku – podzielić się z Państwem osobistymi spostrzeżeniami. Nie chodzi w tym przypadku o sprawozdanie, na które przyjdzie jeszcze czas, ale raczej o szersze, uniwersalne, uwagi. Wypowiadam je z bagażem prawie 9 lat służenia naszej społeczności uniwersyteckiej, nauce, miastu i regionowi.’’ - mówił JM Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prof. dr hab. Sylwester Czopek - Rektor UR zwrócił uwagę na cztery ważne aspekty, które w obecnych czasach stanowią kluczowe problemy uniwersyteckiej rzeczywistości. Rektor UR mówił o braku stabilizacji w działaniach polskich uczelni, niestabilności i nieprzewidywalności otoczenia zewnętrznego, braku autorytetów i problemach finansowych.

Uroczystość inauguracji wprowadza do grona akademickiej społeczności doktorantów rozpoczynających kształcenie w Szkole Doktorskiej, którzy podczas uroczystości złożyli ślubowanie oraz otrzymali listy gratulacyjne. Profesor Maciej Wnuk, Dyrektor Szkoły Doktorskiej poprowadził tę część uroczystości.
W roku akademickim 2023/2024 kształcenie w Szkole Doktorskiej UR rozpoczyna 7 doktorantów w 4 dyscyplinach naukowych i 2 dyscyplinach artystycznych.

Uroczystość inauguracji roku akademickiego zakończyliśmy odsłuchaniem hymnu „Gaude Mater Polonia" w wykonaniu Chóru Akademickiego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Wszystkim doktorantom życzymy sukcesów dydaktycznych i naukowych!