Zasady oceny śródokresowej / The rules of mid-term evaluation
Procedura przeprowadzania oceny śródokresowej:
- Realizacja indywidualnego planu badawczego doktoranta/ki podlega ocenie śródokresowej w trakcie 4 semestru 2 roku kształcenia.
- Ocena śródokresowa przeprowadzana jest na podstawie:
- złożonego przez doktoranta/kę sprawozdania z realizacji indywidualnego planu badawczego wraz z dokumentami potwierdzającymi realizację indywidualnego planu badawczego;
- rozmowy z doktorantem/ką dotyczącej indywidualnego planu badawczego oraz jego realizacji, złożonej z następujących etapów: autoprezentacji doktoranta/ki i odpowiedzi doktoranta/ki na zadane przez Komisję pytania.
- Do sprawozdania z realizacji indywidualnego planu badawczego doktorant/ka dołącza opinie promotora lub promotorów na temat realizacji indywidualnego planu badawczego przez doktoranta/ki.
- Doktorant/ka najpóźniej do końca czerwca w roku, w którym przeprowadzona ma być ocena śródokresowa, składa w sekretariacie Szkoły Doktorskiej UR dokumenty, o których mowa w pkt. 2-3. Dokumenty, o których mowa w zdaniu poprzedzającym doktorant/ka składa również w formie skanów zapisanych na nośniku elektronicznym (zalecany pendrive), przekazywanych członkom Komisji.
- Po zapoznaniu się z dokumentami złożonymi przez doktoranta/kę każdy z członków Komisji sporządza ocenę doktoranta/ki w formie pisemnej opinii o realizacji indywidualnego planu badawczego przez doktoranta/kę. Podpisaną opinię członek Komisji dostarcza do sekretariatu Szkoły Doktorskiej UR najpóźniej dwa dni przed wyznaczonym terminem posiedzenia Komisji ds. oceny śródokresowej.
- Przewodniczący Komisji zwołuje posiedzenie, na którym Komisja przeprowadza rozmowę z doktorantem/ką dotyczącą indywidualnego planu badawczego oraz jego realizacji, obejmującą etap:
- autoprezentacji doktoranta/ki;
- odpowiedzi doktoranta/ki na zadane przez Komisję pytania.
- Posiedzenie Komisji w sprawie oceny śródokresowej doktoranta odbywa się nie wcześniej niż 30 dni od dnia otrzymania materiałów, o których mowa w pkt. 4 i nie później niż do końca czwartego semestru kształcenia.
- O terminie i miejscu posiedzenia Komisja informuje doktoranta/kę z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem. W uzasadnionych przypadkach, na wniosek doktoranta/ki termin posiedzenia może zostać zmieniony.
- Posiedzenia Komisji mogą być prowadzone w trybie zdalnym, przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie obrad na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku.
- Ocena śródokresowa kończy się wynikiem pozytywnym albo negatywnym zapisanym w protokole z posiedzenia Komisji. Wynik oceny wraz z uzasadnieniem jest jawny.
- Komisja wystawia ocenę pozytywną, jeżeli doktorant/ka bez nieuzasadnionych opóźnień realizuje indywidualny plan badawczy.
- W przypadku niespełnienia warunku do wystawienia oceny pozytywnej, o którym mowa w pkt. 11, Komisja wystawia ocenę negatywną.
- Doktoranta/kę skreśla się z listy doktorantów w przypadku negatywnego wyniku oceny śródokresowej.
- Uzasadnienie oceny może zawierać wskazanie pożądanych zmian w indywidualnym planie badawczym.
- Po otrzymaniu pozytywnego wyniku oceny śródokresowej doktorant/ka może wystąpić o dokonanie zmiany w indywidualnym planie badawczym. Zmiana musi być uzasadniona oraz pozwalać na złożenie rozprawy doktorskiej w regulaminowym terminie.
Komisja ds. oceny śródokresowej:
- Ocena śródokresowa jest przeprowadzana przez komisję, w skład której trzy osoby posiadające stopień doktora habilitowanego albo tytuł profesora w dyscyplinie, w której przygotowywana jest rozprawa doktorska, z czego minimum dwie osoby są zatrudnione poza UR lub są to osoby, o których mowa w art. 190 ust. 5 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Członków Komisji rekomenduje rada naukowa właściwej dla doktoranta dyscypliny.
- Komisję ds. oceny śródokresowej powołuje Rektor UR, po zasięgnięciu opinii Rady Szkoły Doktorskiej UR.
- W Szkole Doktorskiej UR może zostać powołana więcej niż jedna komisja ds. oceny śródokresowej.
- Członkiem Komisji nie może być osoba, co do której bezstronności mogą wystąpić wątpliwości.
- Promotor i promotor pomocniczy nie mogą być członkami Komisji.
- Na wniosek przewodniczącego Komisji w posiedzeniu Komisji może uczestniczyć na prawach obserwatora przedstawiciel Samorządu Doktorantów UR.
- Komisja, za zgodą doktoranta, może zaprosić do udziału w posiedzeniu Komisji na prawach obserwatora promotora, promotorów lub promotora pomocniczego doktoranta/ki.
- Osobie wchodzącej w skład komisji, zatrudnionej poza UR, przysługuje wynagrodzenie w wysokości 20% wynagrodzenia profesora.
Materiały do pobrania
- Pobierz plik Zasady oceny śródokresowej doktorantów w Szkole Doktorskiej UR zgodne z Regulaminem SD.pdf(134.0 KiB)
- Pobierz plik Informacja dla doktorantów na temat składania dokumentów do oceny śródokresowej.pdf(79.1 KiB)
- Pobierz plik Wymogi dotyczące dokumentów powierdzających realizację indywidualnego planu badawczego.pdf(140.8 KiB)
- Pobierz plik Wymogi dotyczące autoprezentacji doktoranta.pdf(116.1 KiB)
- Pobierz plik Wzór sprawozdania doktoranta z realizacji IPB.docx(933.4 KiB)
- Pobierz plik Wzór opinii promotora o realizacji IPB przez doktoranta.docx(925.4 KiB)
- Pobierz plik Wzór opinii członka Komisji o realizacji IPB przez doktoranta.docx(924.2 KiB)