Kalendarz wydarzeń
Badacze procesów modernizacji spotkają się w Uniwersytecie Rzeszowskim!
W dniach 23–25 października w Rzeszowie odbędzie się „Środkowoeuropejski Kongres Modernizacji. Historia-Media-Kultura”. W wydarzeniu, którego organizatorem jest Uniwersytet Rzeszowski, wystąpi blisko 130 prelegentów z 23 krajów.
Na inaugurację kongresu prof. Zenonas Norkus z Uniwersytetu Wileńskiego przedstawi analizę porównawczą wzrostu gospodarczego Litwy podczas Wielkiego Kryzysu w latach trzydziestych XX wieku. Następnie prof. Rashmi Gujari z Indii omówi wpływ sztucznej inteligencji na współczesną gospodarkę światową, a prof. Henrietta Nagy z Węgier zaprezentuje zasady ESG (Environmental, Social and Governance) i ich oddziaływanie na kwestie społeczne.
W ramach wydarzenia odbędą się panele tematyczne z udziałem ekspertów z różnych dziedzin nauki. Poruszone zostaną istotne zagadnienia związane z modernizacją z perspektywy historycznej, medialnej oraz społecznej:
- Panel I: Historia, media, społeczeństwo (moderowany przez prof. Henriettę Nagy), poświęcony będzie między innymi wpływowi modernizacyjnych idei w społeczeństwie rumuńskim oraz analizie konkurencyjności środków transportu publicznego w Rumunii. Dyskusje obejmą także problematykę dobrobytu i jego definicji w krajach Europy Środkowej;
- Panel II: Media jako czynnik modernizacyjny (dr hab. Anna Jupowicz-Ginalska), podczas którego prelegenci omówią rolę mediów w procesach modernizacyjnych. Szczególna uwaga poświęcona zostanie nowoczesnym formom komunikacji dziedzictwa kulturowego, zarządzaniu mediami, a także wyzwaniom, jakie niesie za sobą wykorzystanie sztucznej inteligencji w dostępie do informacji;
- Panel III: Postawy wobec modernizacji (dr Bartosz Pasterski), którego uczestnicy skupią się na kompetencjach komunikacyjnych w kontekście nowych technologii oraz historycznym spojrzeniu na modernizację w polskiej historiografii emigracyjnej. Tematyka panelu obejmie także kwestię bezpieczeństwa informacji we współczesnej Europie.
Nazajutrz, 24 października, uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wystąpień m.in. prof. Roberta Ciborowskiego z Uniwersytetu w Białymstoku, który przedstawi historyczną analizę twórczej destrukcji, oraz prof. Sławomira Kamosińskiego z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który omówi rozwój firm rodzinnych w polskiej gospodarce po 1988 roku.
Odbędą się także panele poświęcone przemianom modernizacyjnym w XVII–XX wieku, gdzie omówione zostaną m.in. takie tematy jak industrializacja Królestwa Polskiego czy procesy modernizacyjne w okresie międzywojennym. Nie zabraknie również dyskusji o wpływie nowych technologii na edukację, kulturę i rozwój społeczeństw. Podsumowaniem drugiego dnia będzie debata pt. „Wielowymiarowość modernizacji”, prowadzona przez prof. Pawła Gratę, której uczestnikami będą: prof. Piotr Franaszek, prof. Teresa Sasińska-Klas oraz dr hab. Andrzej Pieczewski.
Ostatni dzień kongresu przyniesie dyskusje w ramach paneli dotyczących modernizacji społecznej i procesów modernizacyjnych we współczesnym świecie. Ważnym punktem programu będzie wystąpienie dr hab. Jerzego Krzyszkowskiego, który omówi perspektywy badań nad pomocą społeczną w Polsce. W panelu poświęconym mediom i modernizacji opisane zostaną: specyfika mediów jako sub-sektora przemysłów kreatywnych oraz zagrożenia wynikające z nadmiernej digitalizacji.
W „Środkowoeuropejskim Kongresie Modernizacji. Historia-Media-Kultura” wystąpi w sumie 124 prelegentów z 51 instytucji z 23 krajów. Wydarzenie będzie więc okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń między ekspertami z różnych dyscyplin naukowych. Uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w debatach dotyczących kluczowych wyzwań i szans związanych z modernizacją w XXI wieku. Zaplanowano transmisję online za pośrednictwem platformy MS Teams. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej wydarzenia.