Kalendarz wydarzeń
Seminarium poświęcone krajom tzw. Bizantyńskiej Wspólnoty Narodów w wiekach średnich: ABC of European Heritage. Archaeology of the Byzantine Commonwealth
Seminaria odbędą się w trzech blokach:
I. 26-29 lutego (w godz. 9-16)
II. 13-16 maja (w godz. 9-16)
III. 10-13 czerwca (w godz. 9-16)
Chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w seminarium poświęconemu krajom tzw. Bizantyńskiej Wspólnoty Narodów w wiekach średnich ABC of European Heritage. Archaeology of the Byzantine Commonwealth.
Organizatorami tego spotkania są: Uniwersytet Rzeszowski oraz Leibniz Institut Leibniz-Instytut Historii i Kultury Europy Środkowej i Wschodniej (GWZO), Lipsk, Niemcy.
Naszym celem jest organizacja seminarium, w ramach którego renomowani badacze przedstawią wybrane aspekty historii, historii sztuki, archeologii krajów prawosławnych. Wykłady będą tłumaczone symultanicznie i w rezultacie dostępne w wersjach angielskiej, polskiej i ukraińskiej.
Kilkudziesięciu wykładowców z Europy i USA postara się przedstawić panoramę dziejów krajów prawosławnych w wiekach średnich – wraz z historią badań. W bloku jaki zaplanowaliśmy na luty przedstawione zostaną referaty wprowadzające w dzieje, historię sztuki, archeologię Bizancjum i ich sąsiadów. W trakcie dalszych spotkań przedstawione zostaną wybrane regiony Morza Śródziemnego (Cypr, Sycylia, południowe Włochy), Bałkanów (Bułgaria, Serbia), ale i Europy środkowo-wschodniej (Węgry), Europy wschodniej (Ruś, Litwa) oraz Kaukazu. Postaramy się omówić problemy etnicznej interpretacji zabytków archeologicznych, powstawania średniowiecznych tożsamości. Już w tym miejscu dziękujemy Referentom za ich zgodę na udział w seminarium i przygotowanie wykładów. Będziemy bardzo wdzięczni za zgodę na udział Państwa studentów w tych zajęciach.
Szaleństwo Rosji zadecydowało o tym, że Ukraińcy stali się dla mieszkańców Niemiec, Czech, Skandynawii częstymi sąsiadami. W szczególny sposób to zjawisko dotyczy Polski, która błyskawicznie przestała być krajem jednolitym narodowym (jakim stała się w wyniku II wojny światowej). Wiedza o krajach, które tworzyły niegdyś Bizantyńską Wspólnotę Narodów w tym tzw. Ruś Kijowska przestała być intelektualną rozrywką a pilną potrzebą - mówi dr hab. Marcin Wołoszyn, prof UR, organizator wydarzenia
Udział w obradach będzie możliwy po zarejestrowaniu się poprzez GWZO, Lipsk
Zapytanie do wykładowców mogą być kierowane na adres: abc.byzantium@gmail.com
Środki finansowe pochodzą z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, projekt: Ex oriente lux - modernizacja i umiędzynarodowienie badań nad dziedzictwem Polski wschodniej (nr NdS/543907/2021/202) oraz budżetu GWZO, Lipsk.