Kalendarz wydarzeń
Zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji naukowej Straty Kościoła katolickiego w Polsce w latach wojny i okupacji (1939-1945)
Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej dotyczącej strat Kościoła katolickiego w Polsce podczas II wojny światowej.
Konferencję poprzedzi debata Utracone dziedzictwo Kościoła w Polsce. Do udziału zaproszeni zostaną przedstawiciele Kościoła oraz instytucji badających straty z okresu II wojny światowej. W trakcie konferencji pragniemy zwrócić uwagę na straty poniesione przez Kościół katolicki w Polsce w latach 1939-1945, które to szkody mają niepowetowane skutki dla historii i kultury Narodu i Państwa Polskiego.
Szczególnie interesujące wydają się nam następujące zagadnienia:
1. Straty kulturowe i materialne archiwów, bibliotek i muzeów kościelnych (diecezjalnych, parafialnych, zakonnych) oraz instytucji przechowujących materiały dotyczące Kościoła katolickiego
2. Zniszczenia miejsc kultu i dóbr kultury religijnej
3. Powojenna rewindykacja, a także obecne działania Kościoła i instytucji państwowych w celu odzyskania
utraconych dóbr kultury kościelnej.
Projekt ten finansowany jest w ramach ogólnopolskiego programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Badanie polskich strat wojennych i zakłada zbadanie strat poniesionych przez diecezję przemyską podczas II wojny światowej i dwóch okupacji – niemieckiej i sowieckiej, a także podjęcie próby ustalenia losów utraconych dóbr kultury.
Termin konferencji
Konferencja odbędzie się 24-25 października 2023 r. w Uniwersytecie Rzeszowskim.
Zgłoszenia
Tematy referatów wraz z krótkim abstraktem należy przesłać na formularzu zgłoszeniowym do dnia 31 marca 2023 r. pocztą tradycyjną na adres: Zakład Historii Nowożytnej i Dziejów Kościoła, Uniwersytet Rzeszowski Al. Rejtana 16C, 35-959 Rzeszów (z dopiskiem: Konferencja Straty Wojenne) lub na adres e-mail: [email protected]
Potwierdzenie zakwalifikowania wystąpienia przesłane zostanie do dnia 28 kwietnia 2023
Publikacja pokonferencyjna
Przewidujemy wydanie artykułów, które po otrzymaniu pozytywnych recenzji wydawniczych opublikowane zostaną na łamach tomu specjalnego półrocznika „Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne” (100 punktów według wykazu czasopism punktowanych Ministerstwa Edukacji i Nauki).
Członkowie komitetu organizacyjnego
Ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec (Uniwersytet Rzeszowski)
Ks. dr hab. prof. KUL Waldemar Żurek (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie)
Ks. dr Jacek Uliasz (Instytut Teologiczny Archidiecezji Lwowskiej im. św. abp. Józefa Bilczewskiego we Lwowie)
Dr Artur Hamryszczak (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie)
Ks. dr Marcin Kapłon (Archiwum Archidiecezjalne w Przemyślu)
Mgr Wojciech Ziobro (Uniwersytet Rzeszowski)
Magdalena Inglot – sekretarz konferencji