Inżynieria materiałowa
Poziom i forma studiów: studia I stopnia, stacjonarne
Opis kierunku:
Inżynieria materiałowa jest interdyscyplinarnym kierunkiem technicznym z wysokimi kompetencjami inżynierskimi. Kierunek skupia się na badaniu struktury, właściwości, technologii wytwarzania i przetwarzania materiałów oraz ich zastosowaniach. Studia na tym kierunku umożliwiają zdobycie szerokiej wiedzy dotyczącej nowoczesnych materiałów inżynierskich stosowanych w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, elektronicznym, jak i innych branżach przemysłu. Program studiów obejmuje zarówno teorię, jak i praktyczne zajęcia laboratoryjne, w których studenci zdobywają umiejętności analizy, projektowania i wykorzystania nowoczesnych materiałów.
Opis specjalności:
Studenci w trakcie czwartego semestru wybierają jedną z trzech specjalności, będących odpowiedzią na rosnące potrzeby nowoczesnego przemysłu i technologii:
- Nanotechnologie i materiały nanokompozytowe,
- Technologie materiałów lotniczych,
- Nieinwazyjne metody badania materiałów.
Nanotechnologie i materiały nanokompozytowe – specjalność koncentruje się wokół materiałów w skali nanometrycznej. Studenci zdobywają kompetencje w zakresie nowoczesnych technologii produkcji nanomateriałów oraz zaawansowanych metod ich charakteryzacji, poznają ich właściwości i możliwości wykorzystania. Specjalność ta przygotowuje do pracy w obszarze wysokich technologii, umożliwiając absolwentom pracę w firmach Hi-Tech oraz laboratoriach naukowych.
Technologie materiałów lotniczych – specjalność skupia się na zagadnieniach związanych z materiałami stosowanymi w przemyśle lotniczym, charakteryzujących się wyjątkowymi właściwościami. Studenci zdobywają wiedzę na temat zaawansowanych materiałów używanych w konstrukcjach lotniczych, technologiach ich wytwarzania, obróbki oraz testowania i kontroli jakości, optymalizacji procesów produkcji. Specjalność przygotowuje do pracy w przemyśle lotniczym, zarówno w zakresie produkcji, charakteryzacji, jak i badań nad nowymi materiałami i technologiami.
Nieinwazyjne metody badania materiałów – specjalność obejmuje zagadnienia związane z metodami i technikami badań materiałów, jak również urządzeń bez modyfikacji ich struktury. Studenci pozyskują wysokie kompetencje w zakresie metod badawczych umożliwiających ocenę właściwości, jakości, czy obecności uszkodzeń eksploatacyjnych materiałów i urządzeń. Zdobywają umiejętności obsługi nowoczesnych urządzeń pomiarowych oraz interpretacji wyników badań. Specjalność ta przygotowuje do pracy w różnych sektorach przemysłu, gdzie kluczowa jest kontrola jakości materiałów i urządzeń oraz utrzymanie ich trwałości.
Sylwetka absolwenta:
Absolwent kierunku inżynieria materiałowa posiada interdyscyplinarną wiedzę z zakresu nauk technicznych oraz ścisłych. Posiada gruntowną wiedzę z zakresu nauki o materiałach, umiejętności oraz kompetencje inżynierskie w zakresie projektowania, wytwarzania, przetwarzania i badania materiałów, ze szczególnym naciskiem na materiały funkcjonalne oraz nanomateriały. Zdobyta wiedza umożliwia dobór oraz wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania inżynierskiego w procesach tworzenia oraz symulowania nowoczesnych materiałów i urządzeń. Umożliwia także skuteczną analizę i dobór odpowiednich materiałów do różnorodnych aplikacji technologicznych oraz rozwiązywanie problemów związanych z właściwościami materiałów. Szeroka wiedza dotycząca materiałów i procesów technologicznych pozwala ocenić ich przydatność do rozwiązania zadań inżynierskich oraz na wybór i zastosowanie właściwych metod i narzędzi. Absolwent zdobywa szerokie umiejętności w zakresie technik badania materiałów i obsługi nowoczesnej aparatury badawczej i pomiarowej, w tym kontroli wykorzystującej nieniszczące techniki badań.
Nabyta wiedza oraz wykształcone umiejętności umożliwiają absolwentom podjęcie pracy w zakładach przemysłowych, centrach badawczo-rozwojowych, jak również w jednostkach naukowo-badawczych.
Absolwenci studiów pierwszego stopnia mogą kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia.
Perspektywy zawodowe:
Absolwenci inżynierii materiałowej mogą znaleźć pracę w wielu dynamicznie rozwijających się branżach i sektorach przemysłowych, polskich i zagranicznych firmach, a także jednostkach badawczych i naukowych.
Możliwość zatrudnienia jako:
- inżynier materiałowy,
- technolog/konstruktor,
- inżynier/kontroler jakości,
- kierownik zespołu/projektu,
- pracownik działu badania i rozwoju,
- specjalista ds. nowoczesnych technologii,
- doradca techniczny w zakresie transferu nowoczesnych materiałów i technologii,
- inspektor ds. dokumentacji technicznej.
Poziom i forma studiów: studia II stopnia, stacjonarne
Opis kierunku:
Kierunek Inżynieria materiałowa studia II stopnia oferuje pogłębioną i zaawansowaną wiedzę w zakresie nauki o materiałach, ich właściwościach oraz zastosowaniach w nowoczesnych technologiach. Studia umożliwiają zdobycie wiedzy z zakresu projektowania, wytwarzania, przetwarzania i badania nowoczesnych materiałów inżynierskich stosowanych w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, elektronicznym jak i innych branżach przemysłu.
Opis specjalności:
Studenci wybierają jedną specjalność spośród trzech:
- Technologie materiałowe w przemyśle lotniczym
- Materiały nanokompozytowe i funkcjonalne
- Nanomateriały w medycynie i biotechnologii
Technologie materiałowe w przemyśle lotniczym – specjalność koncentruje się na opracowywaniu i zastosowaniu zaawansowanych materiałów wykorzystywanych w lotnictwie. Program obejmuje zagadnienia dotyczące materiałów o wysokiej wytrzymałości, lekkości, odporności, procesów produkcji, obróbki oraz testowania materiałów w kontekście przemysłu lotniczego. Absolwenci zdobywają umiejętności niezbędne do pracy w szeroko rozumianej branży lotniczej, która jest silnie rozwinięta w regionie podkarpacia.
Materiały nanokompozytowe i funkcjonalne – specjalność skupia się na zagadnieniach nowoczesnych materiałów, nanomateriałów, nanokompozytów, materiałów funkcjonalnych. Studenci zdobywają wiedzę na temat projektowania, wytwarzania i analizy materiałów i nanomateriałów o unikatowych cechach. Absolwenci są przygotowani do pracy w obszarze nowoczesnych materiałów i nanomateriałów zarówno w sektorze przemysłowym jak i sektorze badań naukowych.
Nanomateriały w medycynie i biotechnologii - specjalność koncentruje się na wykorzystaniu nanomateriałów do innowacyjnych rozwiązań w zakresie zdrowia i biotechnologii. Studenci zdobywają wiedzę dotyczącą nanomateriałów i biomateriałów, ich wytwarzania, analizy i wykorzystania w diagnostyce, terapii, czy dostarczaniu leków. Absolwenci są przygotowani do pracy w obszarze nowoczesnych technologii materiałowych dla medycyny i biotechnologii.
Sylwetka absolwenta:
Absolwent studiów posiada zaawansowaną wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie nauki o materiałach, technologii ich wytwarzania, przetwarzania i badania materiałów, metod doboru materiałów do różnych zastosowań i oceny ich właściwości. Absolwent posiada wiedzę w zakresie nowoczesnych technologii wytwarzania odnoszących się do procesów technologicznych takich jak np. epitaksja z wiązek molekularnych (MBE), rozpylanie plazmowe i magnetronowe, czy osadzania z fazy gazowej. Zdobywa wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie metod badawczych powiązanych z mikroskopią elektronową, mikroskopią sił atomowych oraz innych nowoczesnych metod badania materiałów np. SIMS, EPR, XRD, spektroskopia optyczna. Zdobyte wykształcenie pozwala na projektowanie, analizowanie i optymalizowanie materiałów pod kątem ich właściwości, funkcji oraz wymagań technologicznych w różnych branżach, takich jak lotnictwo, motoryzacja, elektronika, energetyka, medycyna i innych.
Nabyta wiedza oraz wykształcone umiejętności i kompetencje mają charakter uniwersalny pozwalający na łatwy dalszy rozwój i umożliwią absolwentom podjęcie pracy w zakresie zastosowań materiałów, ich analizy, opracowywania oraz tworzenia nowych i usprawniania tradycyjnych urządzeń i linii technologicznych wykorzystywanych w przemyśle materiałowym.
Absolwent przygotowany jest do pracy w przedsiębiorstwach przemysłowych, laboratoriach przemysłowych, laboratoriach badawczo-rozwojowych i diagnostycznych, jednostkach wytwarzających aparaturę z zastosowaniem wysokich technologii i procesów technologicznych, jednostkach doradczych i projektowych, przedsiębiorstwach obrotu materiałami inżynierskimi i aparaturą specjalistyczną do badania struktury i własności materiałów inżynierskich.
Absolwenci studiów drugiego stopnia mogą się ubiegać o przyjęcie do szkoły doktorskiej (studia III stopnia).
Perspektywy zawodowe:
Absolwenci inżynierii materiałowej mogą znaleźć pracę w wielu dynamicznie rozwijających się branżach i sektorach przemysłowych, firmach polskich i zagranicznych, a także jednostkach badawczych i naukowych.
Możliwość zatrudnienia jako:
- inżynier materiałowy,
- technolog/konstruktor,
- inżynier/kontroler jakości,
- kierownik zespołu/projektu,
- pracownik naukowo-badawczy,
- specjalista ds. nowoczesnych technologii,
- doradca techniczny w zakresie transferu nowoczesnych materiałów i technologii,
- inspektor ds. dokumentacji technicznej.