Ochrona środowiska
Poziom i forma studiów: studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
Opis kierunku:
Studia na kierunku Ochrona środowiska na Uniwersytecie Rzeszowskim pozwalają na zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy i umiejętności z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych, nauk rolniczych oraz nauk inżynieryjno-technicznych. Studenci poznają najnowocześniejsze metody oceny stanu ekologicznego środowiska, systemy monitoringu środowiska czy zasady zarządzania zasobami przyrody. Zajęcia prowadzone są w doskonale wyposażonych laboratoriach, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu spełniającego najwyższe europejskie standardy.
Czego uczą się nasi studenci?
W czasie studiów zachowana jest odpowiednia sekwencja przedmiotów i są one realizowane zgodnie z zasadą „od ogółu do szczegółu”, a każdy kolejny rok studiów umożliwia stopniowe przechodzenie w bardziej szczegółowe zagadnienia z zakresu ochrony środowiska i przyrody:
I ROK
Na pierwszym roku studiów, studenci realizują kilka przedmiotów podstawowych, ale są już wprowadzani w zagadnienia związane z ochroną środowiska, np. na przedmiotach: Wiedza o siedlisku, Hydrologia, Klimatologia i meteorologia, Podstawy geologii czy Podstawy analizy instrumentalnej. Pod koniec pierwszego roku studenci biorą udział w wyjazdowych zajęciach terenowych z przedmiotu Bioróżnorodność Karpat-praktikum.
II ROK
Drugi rok studiów to pogłębianie wiedzy i nabywanie kolejnych umiejętności, przede wszystkim w ramach przedmiotów kierunkowych, takich jak np.: Ekologiczne podstawy ochrony środowiska, Ochrona przyrody, Sanitarne zagrożenia środowiska, Grafika inżynierska, Kartografia i geograficzne systemy informacyjne. W ramach wielu przedmiotów realizowane są zajęcia terenowe, w tym w najcenniejszych przyrodniczo rejonach Karpat, m.in. w Bieszczadzkim czy Gorczańskim Parku Narodowym. Po ukończeniu drugiego roku studiów studenci odbywają, trwającą trzy tygodnie, praktykę zawodową.
III i IV ROK
Podczas trzech ostatnich semestrów realizowane są głównie przedmioty kierunkowe i specjalnościowe, ale także uzupełniające, wybierane przez studentów zgodnie z ich zainteresowaniami. Jest to także czas realizacji pracy inżynierskiej, której obrona i nadanie tytułu inżyniera ochrony środowiska kończy studia I stopnia.
Podczas studiów studenci mają możliwość samodzielnego planowania i wykonywania eksperymentów, rozwiązywania zadań inżynierskich, wykonywania projektów i ekspertyz z zakresu monitoringu i ochrony środowiska, a także uczestniczą w badaniach naukowych koordynowanych przez pracowników UR. Poznają także podstawy prowadzenia edukacji ekologicznej i przyrodniczej oraz funkcjonowania różnych form przedsiębiorczości wykorzystującej wiedzę z zakresu nauk o środowisku. Zajęcia odbywają się nie tylko w salach wykładowych i laboratoriach, ale także podczas wyjazdów terenowych, w trakcie których wykorzystywane są stacje naukowo-dydaktyczne parków narodowych. W trakcie studiów istnieje możliwość wyjazdów zagranicznych, m.in. w ramach programu ERASMUS.
Opis specjalności:
W ramach studiów na kierunku ochrona środowiska istnieje możliwość wyboru specjalności.
Na studiach I stopnia (inżynierskich) są to:
- Ochrona zasobów przyrodniczych
- Ochrona i kształtowanie terenów rolniczych.
Na studiach II stopnia (magisterskich) do wyboru są trzy specjalności:
- Hydroekologia i zarządzanie środowiskiem wodnym,
- Ochrona i zarządzanie zasobami przyrody
- Ochrona środowiska agrarnego.
STUDIA I STOPNIA
Specjalność: Ochrona zasobów przyrodniczych
Koncentruje się na zagadnieniach związanych z podstawowymi procesami i problemami zachodzącymi w przyrodzie, istotnymi dla ochrony środowiska, zwłaszcza w odniesieniu do ochrony cennych zasobów przyrodniczych.
Specjalność Ochrona i kształtowanie terenów rolniczych
Skupia się na zagadnieniach związanych z podstawowymi procesami i problemami zachodzącymi w przyrodzie, istotnymi dla ochrony środowiska, w szczególności w odniesieniu do terenów użytkowanych rolniczo.
STUDIA II STOPNIA
Specjalność Hydroekologia i zarządzanie środowiskiem wodnym
Program specjalności obejmuje zagadnienia dotyczące ochrony zasobów wody, stosowania różnych metod oceny stanu ekosystemów wodnych, sposobów ich rekultywacji, ochrony i restytucji fauny wodnej czy zagadnień związanych ze zmianami klimatu, a w szczególności z niedoborami wody i ekologicznymi skutkami suszy. Absolwent tej specjalności rozumie problemy i zagrożenia związane ze zmianami hydrologicznymi, potrafi ocenić charakter i skalę zmian środowiskowych oraz zaproponować działania naprawcze.
Specjalność Ochrona i zarządzanie zasobami przyrody
Program specjalności pozwala na pogłębienie wiedzy na temat ochrony zasobów flory, fauny i przyrody nieożywionej oraz zasad ochrony i zarządzania ekosystemami, w tym środowisk wodnych. Absolwent tej specjalności dostrzega skutki wpływu działalności człowieka na środowisko, w szczególności w odniesieniu do obszarów cennych przyrodniczo. Zna zasady prowadzenia monitoringu przyrodniczego, oraz nowoczesne metody oceny stanu ekologicznego ekosystemów. Potrafi je właściwie zastosować, zinterpretować wyniki i wskazać skuteczne rozwiązania problemów środowiskowych.
Specjalność Ochrona środowiska agrarnego
Program specjalności skupia się na ochronie bioróżnorodności terenów rolniczych, ocenie oddziaływania rolnictwa na środowisko, w tym zagadnieniach związanych z rolnictwem ekologicznym czy ekologią krajobrazu. Absolwent tej specjalności zna skutki oddziaływania rolnictwa na środowisko oraz zootechniczne zagrożenia środowiska. Posiada umiejętności umożliwiające wprowadzenie w środowisku agrarnym nowoczesnych metod ochrony roślin, rolnictwa ekologicznego i ochronę zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich.
Sylwetka absolwenta:
STUDIA I STOPNIA
Absolwent posiada zaawansowaną wiedzę z zakresu nauk rolniczych, inżynieryjno-technicznych i biologicznych oraz umiejętność wykorzystania tej wiedzy w pracy zawodowej, w tym do planowania i rozwiązywania zadań inżynierskich, z zachowaniem zasad prawnych i etycznych. Zna w stopniu zaawansowanym procesy i problemy istotne dla ochrony środowiska. Potrafi analizować procesy zachodzące w przyrodzie oraz oceniać wpływ człowieka na środowisko. Rozumie potrzebę racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi. Potrafi dobrać i zastosować odpowiednie metody, techniki i narzędzia badawcze do analizy oraz oceny zagrożeń środowiska. Jest przygotowany do samodzielnego prowadzenia badań naukowych. Potrafi korzystać z fachowej literatury i innych źródeł informacji do interpretowania i rozwiązywania problemów z zakresu ochrony przyrody i środowiska. Zna język obcy na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posługuje się językiem specjalistycznym z zakresu ochrony środowiska. Stosuje technologie informatyczne w zakresie pozyskiwania, gromadzenia, przetwarzania i prezentacji danych. Jest gotowy do pogłębiania wiedzy z zakresu ochrony środowiska i jest przygotowany do kontynuacji kształcenia na studiach II stopnia lub/i studiach podyplomowych. Absolwent jest również przygotowany do podjęcia pracy zawodowej w placówkach naukowych, laboratoriach, w urzędach administracji państwowej i samorządowej oraz w instytucjach, których działalność związana jest ochroną i kształtowaniem środowiska przyrodniczego oraz z edukacją przyrodniczo-ekologiczną.
STUDIA II STOPNIA
Absolwent ma pogłębioną wiedzę z zakresu nauk rolniczych, inżynieryjno-technicznych i biologicznych, a także zna wybrane zagadnienia z zakresu nauk humanistycznych, prawnych oraz ekonomicznych i wykazuje biegłość w wybranej specjalności. Zna zasady ochrony środowiska i planowania przestrzennego oraz ekonomiczne problemy polityki ochrony środowiska. Zna skutki działań człowieka na środowisko w szczególności w odniesieniu do obszarów przyrodniczo cennych. Potrafi zastosować najnowocześniejsze metody i narzędzia do oceny stanu ekologicznego środowiska i zinterpretować otrzymane wyniki. Zna zasady działania urządzeń stosowanych w ochronie środowiska oraz potrafi stosować nowoczesne metody ochrony środowiska i zarządzania zasobami przyrody. Posiada wiedzę i umiejętności pozwalające na samodzielne rozwiązywanie problemów z zakresu ochrony środowiska w ujęciu lokalnym i ponadregionalnym, również w niestandardowych sytuacjach. Potrafi przygotować opinie dotyczące projektów z zakresu ochrony i zarządzania zasobami przyrody, z zachowaniem zasad prawnych, ekonomicznych i etycznych. Posiada wiedzę i umiejętności umożliwiające podjęcie pracy w instytucjach zintegrowanego zarządzania zasobami przyrody oraz ich ochrony. Absolwent jest również przygotowany do podjęcia pracy zawodowej w placówkach naukowych, laboratoriach, w urzędach administracji państwowej i samorządowej oraz w instytucjach, których działalność związana jest ochroną i kształtowaniem środowiska przyrodniczego oraz z edukacją przyrodniczo-ekologiczną. Absolwent jest przygotowany do podjęcia kształcenia w szkole doktorskiej.
Perspektywy zawodowe:
Absolwent posiada wiedzę i umiejętności umożliwiające podjęcie pracy w instytucjach zintegrowanego zarządzania zasobami przyrody oraz ich ochrony. Absolwent jest również przygotowany do podjęcia pracy zawodowej w placówkach naukowych, laboratoriach, w urzędach administracji państwowej i samorządowej oraz w instytucjach, których działalność związana jest z ochroną i kształtowaniem środowiska przyrodniczego oraz z edukacją ekologiczną.
Możliwość zatrudnienia m.in., w:
- administracji rządowej i samorządowej,
- instytucjach powołanych do zarządzania i monitorowania środowiska (np. stacje meteorologiczne, inspektoraty ochrony środowiska, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, instytuty badawcze leśnictwa, Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, stacje sanitarno-epidemiologiczne i in.)
- zakładach przemysłowych (w dziale ochrony środowiska)
- szpitalach, laboratoriach, laboratoriach weterynaryjnych
- prywatnych firmach wykonujących ekspertyzy przyrodnicze,
- parkach narodowych i parkach krajobrazowych,
- placówkach edukacyjnych, w tym ośrodkach edukacji ekologicznej,
- terenowych stacjach badawczych,
- Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe,
- szkołach wyższych i instytutach naukowych.
Facebook kierunku Ochrona środowiska