Aktualności
Dzień z Biotechnologią
Z inicjatywy Studenckiego Koła Naukowego BIO-TECH oraz pracowników Wydziału Biotechnologii Collegium Medicum UR, w dniu 12 lutego 2025 r. odbyło się wydarzenie pod hasłem „Dzień z Biotechnologią”. Zaproszeni uczniowie z IX LO w Rzeszowie, uczestniczyli w wykładzie wprowadzającym oraz warsztatach prowadzonych pod okiem nauczycieli akademickich Wydziału Biotechnologii UR, a także studentów z SKN BIO-TECH, którzy aktywnie nadzorowali ich prace laboratoryjne.
Warsztaty obejmowały cztery intrygujące tematy:
“Przygoda z genetyką” - uczestnicy izolowali DNA z owocu kiwi, obserwowali proces mitozy w merystemach wierzchołkowych korzenia czosnku i cebuli, a także mieli okazję przyjrzeć się mutantom Drosophila melanogaster. Ponadto uczniowie wzięli udział w szybkim pokazie pracowni komórkowej i hodowli komórek in vitro.
“Gramatyka bakterii: jak odróżnić je pod mikroskopem?” - podczas tych zajęć uczniowie samodzielnie wykonali barwienie metodą Grama bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, zarówno z hodowli stałych, jak i płynnych. Dodatkowo studenci wcześniej przygotowali do obserwacji antybiogramy oraz szalki pokazujące działanie fitoncydów (czosnek, cebula, imbir) na bakterie E. coli i B. subtilis.
“Chromatografia bez tajemnic” - uczniowie mieli okazję zapoznać się z techniką chromatografii cieczowej cienkowarstwowej i dokonać analizy rozdziału barwników znajdujących się w materiale roślinnym.
“Analiza jakościowa jonów w próbkach środowiskowych” - uczestnicy przeprowadzili doświadczania mające na celu wykrycie wybranych jonów w próbkach wody i gleby, wykorzystując reakcje strącania i kompleksowania ze zmianą barwy.
Całe wydarzenie było nie tylko okazją do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności praktycznych, ale także szansą na bezpośrednią interakcję z pracownikami naukowymi i studentami, dzięki czemu uczniowie mogli lepiej poznać możliwości, jakie dają studia na kierunku Biotechnologia.
W organizację wydarzenia i przeprowadzenie warsztatów zaangażowali się: dr inż. Anna Deręgowska, dr inż. Anna Górka, mgr inż. Bartosz Jagusztyn, dr inż. Paulina Książek-Trela, dr hab. Małgorzata Kus-Liśkiewicz, prof. UR; dr Leszek Potocki, dr hab. inż. Magdalena Słowik-Borowiec, prof. UR. Ich wiedza i pasja pozwoliły uczniom na zdobycie cennych doświadczeń oraz stanowią inspirację do dalszego zgłębiania zagadnień naukowych.