O czternastym tomie "Sacrum et Decorum"...

Redakcja „Sacrum et Decorum. Materiały i studia z historii sztuki sakralnej” działająca przy Centrum Dokumentacji Współczesnej Sztuki Sakralnej UR zaprasza do lektury najnowszego wydania naszego rocznika.

W czternastym tomie periodyku opublikowaliśmy następujące teksty, dostępne w pełni i bez ograniczeń na stronie internetowej czasopisma w polskiej i angielskiej wersji językowej, tj.:

ARTYKUŁY / ARTICLES

1. Karol Klauza

Współczesne teorie piękna i decorum. Wybór poglądów XX wieku

Contemporary theories of beauty and decorum. An overview of 20th century ideas

1. Renata Rogozińska

Christos Mandzios – pomiędzy Polską a Grecją

Christos Mandzios – between Poland and Greece

1. Grażyna Ryba

Brąz i szkło w symbolice przestrzeni granicznej. Między sacrum wnętrza świątyni chrześcijańskiej a zewnętrznym profanum

Bronze and glass in the symbology of liminal space. Between the sacred interior of the Christian temple and the secular exterior

1. Małgorzata Kierczuk-Macieszko

Obiekty snycerskie o tematyce religijnej zrealizowane w kręgu Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie

Woodcarving works on religious themes made in the circle of the Cyprian Kamil Norwid State Secondary School of Fine Arts in Lublin

MATERIAŁY / MATERIALS

1. Zofia Szot

Kolory Ofiary – akwarelowe malarstwo pasyjne Danyły Mowczana

Colours of the Sacrifice - Watercolour Passion Painting of Danylo Movchan

MISCELLANEA

1. Maciej Zychowicz

Materiał, materia, sens

Material, matter, meaning

1. Stanisław Sobolewski

O Stanisławie Rodzińskim (1940 – 2021) – wspomnienie

About Stanislaw Rodziński (1940 - 2021) – A Remembrance

Jako zapowiedź poruszanych tematów i niewątpliwą zachętę do ich zgłębienia przytaczamy fragment z Wprowadzenia do bieżącego numeru opracowany przed redaktor naczelną periodyku – dr hab. Grażynę Rybę:

Tekst Karola Klauzy podejmuje rozważania na temat wartości piękna i sztuki współczesnej z perspektywy teologa i filozofa. Odniesienia do klasycznej metafizyki chrześcijańskiej w twórczości Christosa Mandziosa, twórcy funkcjonującego na pograniczu różnych dyscyplin artystycznych, prezentuje tekst Renaty Rogozińskiej, która z bogatego dorobku profesora wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych wybrała działania wykonane przez artystę na przestrzeni kilkunastu lat z przełomu XX i XXI wieku. W artykule Grażyny Ryby przytoczono przykłady wskazujące na poszukiwania we współczesnej sztuce sakralnej nowych form ekspresji i symboliki związanej z tradycyjnymi materiałami – brązem i szkłem, w odniesieniu do kształtowania przestrzeni granicznej w strefie wejścia do świątyni.

W dziale „Materiały” zamieszczono natomiast tekst Zofii Szot, w którym autorka dokonuje analizy cyklu pasyjnego lwowskiego artysty Danyły Mowczana. Twórca ten eksperymentuje z zastosowaniem akwareli w celu wyrażenia treści zarezerwowanych dla tradycyjnych form i technik malarstwa ikonowego. Dział „Miscellanea” zawiera tekst Macieja Zychowicza, rzeźbiarza, który snuje rozważania na temat materii i materiału w sztuce sakralnej z perspektywy artysty i swoich doświadczeń z realizacji własnych koncepcji aranżacji wnętrz kościelnych.

W bieżącym tomie „Sacrum et Decorum” zainicjowano też nowy wątek, w zasadzie nieobecny dotychczas w dyskursie współczesnej historii sztuki, jest nim zagadnienie obecności problematyki z zakresu twórczości sakralnej w nauczaniu artystycznym na poziomie szkoły średniej. Wprowadza go artykuł Małgorzaty Kierczuk-Macieszko, która w swoim tekście omawia obiekty rzeźbiarskie o tematyce religijnej zrealizowane w ostatnich dziesięcioleciach w kręgu pracowników, uczniów i absolwentów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie.

Wydanie zamyka wspomnienie autorstwa Stanisława Sobolewskiego poświęcone zmarłemu niedawno profesorowi Stanisławowi Rodzińskiemu, wybitnemu twórcy sztuki sakralnej, który był także członkiem Rady Programowej naszego pisma.