Wystawa „Mistrzyni i uczennica"

Centrum Dokumentacji Współczesnej Sztuki Sakralnej przy Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych  mają zaszczyt zaprosić Państwa na wernisaż wystawy:

Mistrzyni i uczennica. Z twórczości Zofii Baudoin de Courtenay i Barbary Pawłowskiej

Wystawa rysunków i projektów artystek ze zbiorów Centrum Dokumentacji Współczesnej Sztuki Sakralnej przy Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Ekspozycja stanowi  dopełnienie ogólnopolskiej sesji naukowej poświęconej twórczości sakralnej kobiet XIX i XX w., a jej tematyka łączy się bezpośrednio z wystąpieniami niektórych referentów, wzbogacając przekaz zawarty w ich wystąpieniach.

Poglądy Zofii Baudoin de Courtenay, realizowane w twórczości Barbary Pawłowskiej są typowe dla myśli teoretycznej dwudziestolecia międzywojennego. Podobnie o kompozycji mówili chociażby przedstawiciele „Rytmu”, a fascynacje kulturą bizantyńską jako źródłem odnowy sztuki religijnej występowały nie tylko w Polsce. Dzięki twórcom takim, jak Barbara Pawłowska ciągłość tradycji w myśleniu i uprawianiu sztuki sakralnej ukształtowana w początkach wieku XX, a sięgająca w jeszcze w głąb XIX w. przetrwała aż do progu kolejnego XXI stulecia i pośrednio staje się inspiracją także dla twórców działających współcześnie.

Będzie nam niezmiernie miło powitać Państwa na wernisażu wystawy, który odbędzie się:

18 października 2012 o godzinie 19.00

w sali wystawowej

1. Słowackiego 20, Rzeszów

(budynek Elektromontażu Rzeszów S.A., 11 piętro)