"Złota legenda" Heleny Papée-Bożyk

W trzecią rocznicę powołania Centrum Dokumentacji Współczesnej Sztuki Sakralnej przy Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego została zorganizowana wystawa „Złota legenda” w projektach witraży Heleny Papée-Bożyk. Otwarcie przez JM. prof. dr. hab. Stanisława Uliasza odbyło się 12 kwietnia 2012 roku w obecności przedstawicieli władz Uniwersytetu i Wydziału Sztuki oraz zaproszonych gości, przede wszystkim Pana Jerzego Bożyka – syna artystki – znanego kompozytora i wokalisty jazzowego. Do 18 maja 2012 roku na ekspozycji można było podziwiać oryginały projektów kartonów witraży autorstwa Heleny Papée-Bożyk podarowanych Centrum przez jej synów.

Artystka studiowała w latach 1935–1939 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Władysława Jarockiego, Kazimierza Sichulskiego, Stanisława Filipkiewicza i Wojciecha Weissa. Dyplom uzyskała w 1945 roku. Uprawiała malarstwo sztalugowe, zaś tematami jej prac były przede wszystkim: portrety, kwiaty, pejzaże. Twórczość w zakresie projektowania witraży rozpoczęła w 1956 roku od współpracy z Edwardem Kwiatkowskim z Torunia. Od tego czasu wykonała autorskie projekty do ponad dwustu kościołów, między innymi do: kościoła parafialnego w Szydłowie, bazyliki św. Stanisława Kostki w Łodzi, katedry praskiej w Warszawie, kościoła ewangelicko-augsburskiego w Warszawie. Była członkiem Międzynarodowego Centrum Witrażownictwa w Chartres. W 1977 roku otrzymała Złoty Medal Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wystawa „Złota legenda” w projektach witraży Heleny Papée-Bożyk inauguruje kolejne przedsięwzięcie Centrum – cykl wiosennych ekspozycji.

Opracowała: Anna Piera