Z wizytą w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie

Uczestnicy kursu przygotowawczego do podjęcia studiów po Polsce, organizowanego przez Centrum Polonijne Uniwersytetu Rzeszowskiego, spotkali się z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, aby zgłębić tematy związane z funkcjonowaniem policji, jej strukturą organizacyjną oraz rolą w systemie państwowym. Wizyta w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie stanowiła dla nich okazję do lepszego zrozumienia specyfiki pracy tej instytucji w Polsce.

Młodszy inspektor Paweł Międlar, Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie ds. Ochrony Praw Człowieka, przedstawił strukturę oraz zadania policji na Podkarpaciu, skupiając się na jej roli służebnej wobec obywateli.

Nadkomisarz Renata Bednarska z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Rzeszowie omówiła obowiązki policjantów ruchu drogowego oraz zasady, które wiążą użytkowników dróg.

Aspirant sztabowy Jerzy Ossoliński z Wydziału Prewencji poruszył kwestie powiadamiania Policji oraz sposoby radzenia sobie z zagrożeniami, podkreślając wzajemne obowiązki policjantów i obywateli. Przedstawił również narzędzia cyfrowe, takie jak aplikacja "Moja Komenda" i Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, wykorzystywane do komunikacji ze społeczeństwem.

Komisarz Magdalena Cetnarowicz z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego opowiedziała o procedurach prowadzenia spraw kryminalnych, wskazując na prawa osób pokrzywdzonych oraz metody zgłaszania przestępstw.

Na zakończenie spotkania odbyła się dyskusja na temat procedur rekrutacji do Policji, w której uczestniczyła dr Anna Pięta-Szawara, reprezentująca Centrum Polonijne Uniwersytetu Rzeszowskiego.