Największe barbarzyńskie cmentarzysko na terenie dzisiejszych Czech

Największe barbarzyńskie cmentarzysko na terenie dzisiejszych Czech!
W aktualnym numerze #AŻ87 polsko-czeskie badania niesamowitego stanowiska w Nezabylicach opisuje dr Agnieszka Půlpánová-Reszczyńska (Instytut Archeologii UR). Nasze czasopismo znajdziecie w salonach Empik, Inmedio, Relay, Ruch, Garmond lub pod tymi linkami w wersji papierowej i cyfrowej:
Nezabylice to mała miejscowość położona u podnóża Gór Kruszcowych – Rudaw Czeskich w niewielkiej odległości od granicy czesko-niemieckiej. Do 2010 roku praktycznie nieznana od strony archeologicznej. To tutaj odkryte zostało – jak się obecnie wydaje – jedno z największych cmentarzysk datowanych na okres rzymski na terenie Czech. O jego wyjątkowości świadczą liczne pochówki wojowników, z niezwykłą jak na ten obszar liczbą mieczy w grobach, przewyższającą wszystkie tego typu elementy uzbrojenia dotychczas odnalezione na jednym cmentarzysku. Dalszą część znajdziecie w druku!
Na zdjęciu: srebrna i brązowa zapinka do spinania szat z grobów popielnicowych (fot. M. Žihla)