Polski Instytut Archeologiczny w Atenach

Po wieloletnich staraniach rozpoczął działalność Polski Instytut Archeologiczny w Atenach (PIAA). 26 października 2021 roku odbyło się oficjalne otwarcie Instytutu. W tej uroczystości Uniwersytet Rzeszowski reprezentował Prorektor ds. Kolegium Nauk Humanistycznych prof. dr hab. Paweł Grata oraz prof. dr hab. Andrzej Pelisiak z Instytutu Archeologii UR, przedstawiciel UR w Radzie Partnerów PIAA. Uroczystość miała miejsce w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach  (Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο). Uczestniczyli w niej przedstawiciele rządów Polski i Grecji, Ambasador RP w Atenach, Przedstawiciele greckich instytucji naukowych i konserwatorskich oraz muzeów, przedstawiciele władz wszystkich polskich Partnerów Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach, przedstawiciele zagranicznych instytutów i szkół archeologicznych w Atenach.

Zakończono już ostatnie prace remontowe w siedzibie PIAA w Atenach i Instytut rozpoczął pełną działalność. Jednym z jej aspektów jest umożliwienie korzystania z pokoi gościnnych. Czas pobytu należy uzgodnić z sekretarzem Instytutu w Polsce: dr Jakubem Niebieszczańskim z Wydziału Archeologii UAM w Poznaniu (dane kontaktowe są zamieszczone na stronach PIAA). Ważną sferą aktywności PIAA jest umożliwienie i ułatwienie realizowania projektów badawczych na terenie Grecji, dostępu do zasobów muzealnych i archiwalnych, a także kontakt z instytucjami naukowymi w Grecji oraz zagranicznymi instytutami i szkołami archeologicznymi w Atenach. Wszystkim zainteresowanym stosownych informacji może udzielić również prof. Andrzej Pelisiak.

Aktualne informacje umieszczone są również na  polskojęzycznej i angielskojęzycznej stronie internetowej PIAA oraz na Facebooku.