Bibracte, Francja
Bibracte, Francja – oppidum celtyckie
Stanowisko
Mont Beuvray, Francja. Oppidum Bibracte.
Kierownik badań
Do 2008 – Jean Paul Guillaumet
2009-2016 – T. Bochnak, P. Goláňová
Od 2017 – T. Bochnak
Miejsce i czas badań
Mont Beuvray (Bibracte), Francja
Datowanie stanowiska
II-I w. p.n.e. (okres lateński D, czasy panowania Augusta)
Opis badań
Tomasz Bochnak od 2005 roku z ramienia IA UR prowadzi coroczne prace wykopaliskowe w obrębie kompleksu pracowni brązowniczych, kowalskich i emalierskich na celtyckim stanowisku Mont-Beuvray we Francji, identyfikowanym jako starożytne oppidum Bibracte znane z m.in. relacji Juliusza Cezara. Obecnie stanowisko archeologiczne wraz z położonym u stóp wzgórza muzeum i nieodległym centrum badawczym tworzy Bibracte-Centre archéologique européen; ważne centrum naukowe, jeden z kluczowych ośrodków badań nad kulturą celtycką. Początkowo pracująca na Mont Beuvray ekipa Instytutu Archeologii UR wchodziła w skład międzynarodowego zespołu koordynowanego przez prof. J.-P. Guillaumeta, a w latach 2009-2016 współtworzyła zespół polsko-czeski kierowany przez dr P. Goláňovą z Uniwersytetu Masaryka w Brnie i Tomasza Bochnaka. Od 2017 r. ekipa UR prowadzi samodzielne badania na oppidum Bibracte. We wspomnianych pracach wykopaliskowych, prócz studentów IA UR, uczestniczyli także wolontariusze – studenci archeologii z Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także pracownica Muzeum-Zamku w Oświęcimiu. Badania i pobyt finansowane są przez Bibracte-Centre archéologique européen, natomiast koszty dojazdu ekipy wykopaliskowej UR pokrywa Uniwersytet Rzeszowski.
Wybrane publikacje w języku polskim, w których znajdują się informacje o badaniach
Guillaumet J.-P., Dhennequin L., Goláňová P., Mölders D., Bochnak T.
2006 Wyniki badań wykopaliskowych na celtyckim oppidum Mont Beuvray/Bibracte (dep. Saône-et-Loire i Nièvre), w sektorach Côme Chaudron i Champlain, w roku 2005, Materiały i Sprawozdania Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego 27, 267-280.
Guillaumet J.-P., Dhennequin L., Egloff F., Goláňová P., Bochnak T.
2007 Wyniki badań wykopaliskowych na oppidum Mont Beuvray/Bibracte (sektory Côme Chaudron i Champlain) w roku 2006, Materiały i Sprawozdania Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego 28, 141-158.
Guillaumet J.-P., Dhennequin L., Goláňová P., Bochnak T.
2008 Wyniki badań wykopaliskowych zespołu pracowni rzemieślniczych Côme Chaudron na terenie oppidum Bibracte (Mont Beuvray, departamenty Nievre i Saone-et-Loire), w roku 2007, Materiały i Sprawozdania Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego 29, 215-228.
Bochak T., Kulikowska K.
2015 2005-2014 – dziesięć lat polsko-czeskich badań archeologicznych na Mont Beuvray – Bibracte, [w:] D. Waszak (red.), Celtica. Studia z dziejów Celtów, t. 3, Kalisz, 58‑78.
Bochnak T., Skowron K.
2017 Bibracte – współczesna historia celtyckiego oppidum, UR Journal of Humanities and Social Sciences, 2(3), 5-33.
Linki do stron internetowych informujących o badaniach
Fotografie oraz filmy promujące badania
https://www.facebook.com/pg/BibracteMusee/photos
https://www.facebook.com/pg/BibracteMusee/videos