O Instytucie
Historia Instytutu Archeologii
Instytut Archeologii powstał w 1999 r. w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. Jego ojcami założycielami byli prof. dr hab. Michał Parczewski i prof. dr hab. Jan Machnik, przedstawiciele krakowskiego środowiska archeologicznego oraz prof. dr hab. Sylwester Czopek, ówczesny Dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Przyświecał im bardzo jasny cel: stworzyć placówkę naukową w południowo-wschodniej Polsce, która integrowałaby badania nad środkowoeuropejskim i bałkańsko-nadczarnomorskim pograniczem kulturowym oraz kształciła młodych adeptów archeologii.
W roku 2001 na bazie Wyższej Szkoły Pedagogicznej powstał Uniwersytet Rzeszowski. Wtedy też Instytut Archeologii uzyskał uprawnienia do prowadzenia studiów magisterskich, a już w roku 2005 uprawnienia do prowadzenia studiów doktoranckich. Szczególnie ważnym wydarzeniem w historii Instytutu Archeologii było otrzymanie w 2010 przez radę Wydziału Socjologiczno-Historycznego UR uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych w dyscyplinie naukowej: archeologia. Od tego momentu Instytut Archeologii w Rzeszowie należy do prestiżowych placówek naukowych spełniających takie kryteria. Otrzymanie uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego zbiegło się z jubileuszem 80-lecia profesora Jana Machnika, jednego z założycieli tej instytucji, uroczyście obchodzonym w Rzeszowie. Stało się ono symbolicznym ukoronowaniem jego pracy na rzecz uwypuklenia badań nad problematyką lessów podkarpackich.
Tak prężny rozwój Instytutu Archeologii w Rzeszowie możliwy był dzięki konsekwentnym działaniom prof. dr. hab. Sylwestra Czopka, wieloletniego dyrektora Instytutu Archeologii UR oraz jego następców. Kadrę naukową tej placówki tworzą przedstawiciele różnych szkół archeologicznych: środowiska krakowskiego (profesorowie: Marta Połtowicz-Bobak, Tomasz Bochnak, Sławomir Kadrow, Michał Parczewski, Zbigniew Pianowski, Marcin Wołoszyn), łódzkiego (profesorowie: Małgorzata Rybicka, Andrzej Pelisiak), lubelskiego (profesor Andrzej Rozwałka), a także rzeszowskiej szkoły archeologicznej. Twórcą tej ostatniej jest profesor Sylwester Czopek. Do 2019 roku w Instytucie funkcjonowało 6 zakładów. Obecnie funkcjonują 2 katedry.
Instytut wypromował 15 doktorów, a 10 osobom nadał stopień doktora habilitowanego w zakresie nauk humanistycznych, w specjalności archeologia.
Pracownicy Instytutu realizują szereg projektów badawczych, których celem jest poznanie sposobów funkcjonowania społeczności ludzkich na obszarach lessowych od paleolitu po okres późnego średniowiecza. Wybrane zagadnienia badawcze:
- stosunki kulturowe od neolitu po okres średniowiecza na obszarach lessów podkarpackich i zachodniowołyńskich,
- zagadnienia gospodarcze w świetle danych palinologicznych,
- studia nad formami władzy i znaczeniem komunikacji w społecznościach neolitycznych,
- studia nad ceramiką wczesnogermańską i uzbrojeniem celtyckim,
- studia nad pograniczem środkowoeuropejskiej prowincji kulturowej we wczesnym średniowieczu i kontaktami między Europą północną a światem Traków.
Programy badawcze, realizowane w Instytucie, już od samego początku skierowane są na problematykę łączącą nauki humanistyczne, biologiczne, geograficzne i ścisłe, przy współpracy z innymi ośrodkami badawczymi oraz zatrudnionymi specjalistami (nauki przyrodnicze i archeometria). Pracownicy Instytutu Archeologii podtrzymują współpracę z wieloma instytutami uniwersyteckimi oraz muzeami, w Polsce i za granicą: w Niemczech, Francji, Austrii, Rumunii, Chorwacji, Bułgarii, Czechach, Słowacji, Ukrainie. Ponadto uczestniczą i kierują badaniami w Polsce, Czechach, Francji, Rumunii, Sudanie, Mołdawii i Ukrainie.
Galeria
Konferencja w ramach obchodów XV-lecia Instytutu Archeologii UR (Iwonicz-Zdrój 2014)
Jubileusz 35-lecia pracy naukowej Profesora Sylwestra Czopka