Aktualności
Cykl spotkań z uczniami szkół średnich
Uczniów ostatnich klas szkół podstawowych oraz szkół średnich zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniach z cyklu "Wtorki z Panem Cogito". Pierwsze spotkanie zatytułowane Myślenie robi wrażenie?! odbędzie się 21 lutego 2023 o godzinie 10:30 w Dużej Auli w budynku A1.
Poniżej zamieszczamy tekst tłumaczący ideę spotkań autorstwa dra hab. Krzysztofa Bochenka - pomysłodawcy i głównego organizatora wydarzenia:
Cykl spotkań Wtorki z Panem Cogito
Pan Cogito z wierszy wielkiego polskiego poety Zbigniewa Herberta, uczy odbiorcę swych wierszy, iż tylko człowiek myślący może prowadzić sprawiedliwe i odważne życie. „Pan Cogito” może też oznaczać „Pana Myślenie”, czyli przywoływać zasadniczy, a często pomijany dziś atrybut człowieczeństwa, czyli zdolność myślenia. Zagubiony nieco człowiek rozumny zdaje się bowiem nie być dziś tak atrakcyjny jak zadowolony z siebie homo cosumens. Tymczasem myślenie nie jest fanaberią filozofów, lecz warunkiem istnienia człowieka i ludzkości. Bez wysiłku rozumu starożytnych Greków czy Rzymian nie dysponowalibyśmy techniką, która dziś tak zmienia nasze życie. Nawet największy postęp techniczny będzie podstępem, jeśli zrezygnujemy z refleksji nad jego celem i kierunkiem, kiedy porzucimy próby zrozumienia świata, siebie, przemijania, cierpienia, istnienia Boga. Również tak liczne dziś konflikty religijne, aksjologiczne, ekologiczne, pokoleniowe, międzykulturowe, wymagają dyskusji, w których można dojść do wspólnych wniosków, ale też mądrze i pięknie się różnić. Wtorki z Panem Cogito mają stanowić przestrzeń zdobywania wiedzy, kompetencji społecznych, a więc umiejętności prowadzenia dialogu, dyskusji, rozmowy, otwarcia na poglądy innych ludzi, ale i wierności swoim poglądom. Warto podkreślić, że kształtowanie miękkich kompetencji, związanych z umiejętnościami perswazji, obrony poglądów, budowania syntez, pracy w zespole, uznaje się powszechnie za zasadnicze wyposażenie człowieka przyszłości, również w obrębie pracy zawodowej.
Proponowany schemat cyklu spotkań: wstępna, krótka refleksja wprowadzająca w tematykę spotkania, debata moderowana przez studentów,
w ramach której liderzy poszczególnych zespołów, jak i poszczególni uczestnicy, będą mieli okazję zaprezentować swoje stanowisko. Każde spotkanie będzie też zawierało 15 minutowe warsztaty dotyczące sztuki retorycznej rozumianej jako umiejętności formułowania swoich racji
i przekonywania do nich innych osób.
dr hab. Krzysztof Bochenek, prof. UR