Aktualności
W wieku 61 lat zmarł prof. UR, dr hab. Zbigniew Jakubek, pianista, aranżer, kompozytor.
W wieku 61 lat zmarł Prof. UR, dr hab. Zbigniew Jakubek pianista, aranżer, kompozytor, animator kultury i wykładowca akademicki związany z Rzeszowem. Był absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.
Łączymy się w bólu po stracie naszego kolegi, przyjaciela, wybitnego muzyka, wspaniałego ojca, męża i dziadka. Z wpisu syna dowiadujemy się, że od ponad roku toczył nierówną walkę z chorobą, która okazała się w końcu silniejszą. Mimo cierpienia, Zbyszek do ostatniej chwili miał szczególny dystans do życia, często żartując i rozładowując wszelkie trudne sytuacje. Ci, którzy bezpośrednio go znali, widzieli w nim człowieka, który ma zawsze garść anegdot na każdą okazję, trafnych i wprowadzających znakomitą atmosferę podczas rozmów o muzyce i życiu. Także syn pisze, że: Pogoda ducha, która go cechowała, zawsze wprowadzała do naszej rodziny mnóstwo uśmiechu, szczęścia i akceptacji.
Jego droga muzyczna rozpoczęła się od studenckich formacji. W 1983 roku zaistniał New Coast, chwile później Still Another Sextet – zwycięzca Grand Prix Jazz Juniors 1984. Rok później powstał Walk Away, zespół, który zmienił historię polskiego jazzu. Założyli go studenci tej samej uczelni i mieszkańcy tego samego akademika – Krzysztof Zawadzki, Adam Wendt, Bernard Maseli, Zbigniew Jakubek i Jacek Niedziela. I niemal od razu zaczęli podbijać muzyczny rynek. Szli jak burza – wygrywając konkursy Jazzu Nad Odrą i Pomorskiej Jesieni Jazzowej, występują na Jamboree, bez przerwy koncertują, przez całą swoją działalność siedemnaście razy uznawani byli w ankiecie "Jazz Forum" za najlepszy zespół jazzu elektrycznego. Zespół zrobił furorę w Europie, w 1990 r. zagrał support przed koncertem Milesa Davisa w Niemczech. Od połowy lat 90-tych Zbigniew Jakubek zagrał wiele tras koncertowych z wielkimi nazwiskami jazzu. 1996 - Frank Gambale tour, 1997 - Didier Lockwood tour, „Susan Weinert & Cezary Konrad Band", 2005 - „Polish – American Summer Dream Band" ze Steve Loganem. Koncertował również z takimi artystami jak: Eric Marienthal, David Fiuczynski, Mino Cinelu, Chester Thompson, David Friesen, Bill Evans, Cindy Blackman, Carmine Appice, Dean Brown. Ostatnim międzynarodowym projektem było utworzenie w 2009 roku „Susan Weinert & Zbigniew Jakubek Urban Groove Ensamble". Niezależnie od grania jazzu współtworzy międzynarodowy „Visegrad Blues Band", zespół grający bluesa i rock 'n' roll.
Rok 2002 był początkiem działalności kwartetu „Ścierański, Napiórkowski, Jakubek, Dąbrówka". W 2004 roku powstał „Zbigniew Jakubek Quartet", który współtworzą na scenie: Marek Raduli, Tomasz Grabowy i Artur Lipiński. To bardzo ważny projekt dla Zbigniewa Jakubka, spełnienie jego muzycznej wizji.
Oprócz działalności kojarzonej ze scena jazzową, od 1985 roku Zbigniew Jakubek miał także na koncie współpracę z wieloma znanymi nazwiskami polskiej sceny pop, m.in. Mieczysławem Szcześniakiem, Lorą Szafran, Ryszardem Rynkowskim, Zbiegniewem Wodeckim. Grał w orkiestrach: „Alex Band", „Kukla Band", „Big- band W. Pieregorólki", „After Touch", które wspierał również jako aranżer. Wziął udział w większości polskich festiwali piosenki. Współpracował z Polską Orkiestrą Radiową, z wieloma Filharmoniami. Ma na koncie wiele nagranych płyt jako sideman. Był koproducentem piosenki Mietka Szcześniaka na Eurowizję 1999.
Z Rzeszowem związany był od 1977 r., kiedy uczęszczał do Liceum Muzycznego, gdzie uczył się w klasie klarnetu i fortepianu, a następnie podjął studia w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Przewód artystyczny w ramach doktoratu, a następnie habilitację uzyskał w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu (2008,2016). Od 2003 roku był wykładowcą Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W tym roku obchodziłby jubileusz 20 – lecia swojej artystyczno – pedagogicznej pracy w Instytucie Muzyki. Współtworzył kierunek „Jazz i Muzyka Rozrywkowa" na Wydziale Muzyki UR. Był również wykładowcą Wydziału Artystycznego UMCS Lublin.
Od 2013 był współtwórcą projektu „Art. Celebration", który istnieje w ramach festiwalu „Wschód Kultury" w Rzeszowie.
Żegnaj Zbyszku, i graj dla nas dalej we wspomnieniach…
Wszak: "Nie żyjemy, aby umierać... ale umieramy, aby żyć wiecznie" (Michael Buchberger).