Studenckie Koło Artystyczno - Naukowe Dyrygentury Chóralnej Wydziału Muzyki UR
Studenckie Koło Artystyczno - Naukowe Dyrygentury Chóralnej
Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego
Rozpoczęcie działalności Koła datuje się na rok 2016. Uczelniana organizacja powstała przy Wydziale Muzyki UR, a obecnie działa przy Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Działalność studentów od pierwszych miesięcy była bardzo prężna. Młodzi, pod kierownictwem i opieką dr Anny Marek -Kamińskiej zorganizowali Konferencję naukową „Dyrygent wobec wyzwań konkursowych”. Nagrali płytę „Cherubin” rzeszowskiego kompozytora O. Cherubina Pająka. Jest to płyta nowatorska, która jako pierwsza zbiera kompozycja ojca Cherubina. Utwory utrwalone na płycie, często są prawykonaniami.
Koło studenckie organizowało praktyczne warsztaty jak „Zrozumieć media”, gdzie mogli poznać wszystkie tajniki wypowiedzi medialnej w słowie i w piśmie.
Studenci, tejże organizacji często biorą udział w koncertach, spotkaniach z dyrygentami oraz w warsztatach przeznaczonych dla dyrygentów. Warto wspomnieć, iż Studentka Magdalena Bukała (pod kierownictwem dr Anny Marek-Kamińskiej) została dostrzeżona i otrzymała nagrodę podczas Konfrontacji Młodych Chórmistrzów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Celem Studenckiego Koła Artystyczno-Naukowego Dyrygentury Chóralnej Instytutu Muzyki UR jest promowanie Uczelni w Polsce i za granicami kraju, prowadzenie działalności artystycznej i naukowej, propagowanie sztuki chóralnej i wokalno- instrumentalnej, organizacja koncertów, konferencji, spotkań i imprez muzycznych. Do obowiązków należy również promowanie muzyki współczesnej wśród studentów i mieszkańców Rzeszowa, zdobywanie i rozwijanie wiedzy z zakresu szeroko pojętej sztuki muzycznej oraz propagowanie sztuki i promocja osiągnięć studentów Instytutu Muzyki zarówno na terenie Uczelni, jak i poza nią.
Ostatnim projektem Koła była publikacja „Chóry Rzeszowa”, która próbuje zebrać w jednym miejscu informacje o działalność chórów w Rzeszowie. Podjęto się prezentacji dyrygentów i ich działalności artystycznej oraz ukazaniu trzech międzynarodowych festiwali chóralnych, które są niezwykle ważną platformą promującą chóralistykę podkarpacia na całym świecie.
Studenckie koło ma także swój zarząd. Obecnym prezesem jest studentka Edyta Kotula. Członkowie koła to studenci wszystkich lat i kierunków muzycznych.
Zarząd:
Prezes Koła – Edyta Kotula
Vice Prezes - Edyta Czekaj
Sekretarz - Monika Wcisło
Skarbnik - Martyna Niewieściuch
Opieka - dr Anna Marek - Kamińska
Kontakt: edytakotula13@gmail.com
PROJEKTY:
1.Gala Chórów Rzeszowskich
Gala Chórów Rzeszowa - 8 czerwca 2021r. Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego - YouTube
W dniu 8 czerwca 2021 r. odbyła się pierwsza Gala Chórów Rzeszowa w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wydarzenie miało bardzo uroczysty charakter, było niezwykle barwne i rozśpiewane. Organizatorem Gali Chórów Rzeszowa było Studenckie Koła Artystyczno - Naukowe Dyrygentury Chóralnej Instytutu Muzyki UR, a pomysłodawczynią dr Anna Marek - Kamińska.
Galę uroczyście otworzył dr hab. Mirosław Dymon prof. UR, a IM Rektor UR prof. dr hab. Sylwester Czopek i JE Ks. Biskup Kazimierz Górny zaszczycili wydarzenie obecnością i wygłosili przemowy podkreślając jego rangę i znaczenie.
Rys. Plakat Gali Chórów Rzeszowa
Warto zauważyć, że Rzeszów jest niezwykle rozśpiewany i działa w nim aż 36 chórów. Większość zespołów prowadzą dyrygenci, którzy są absolwentami Instytutu Muzyki UR. To napawa dumą, ale także wymusza jeszcze bardziej intensywną pracę w klasach dyrygentury.
2. Publikacja Chóry Rzeszowa
3. Prawykonanie: „Muzyka mojej duszy" D. Lasoty
30 grudnia 2020 r. w wykonaniu Studenckiego Koła Artystyczno - Naukowego Dyrygentury Chóralnej Instytutu Muzyki UR - pod dyrekcją Anna Marek - Kamińskiej. Publikacja na platformie YouTube
4. Płyta „ Cherubin”
Płyta nagrana przez Studenckie Koło Artystyczno - Naukowe Dyrygentury Chóralnej Instytutu Muzyki UR. Płyta zawiera tylko kompozycje OO. Cherubina Pająka, zakonnika zasłużonego dla społeczności rzeszowskiej, założyciela Studium organistowskiego, a także założyciela chórów rzeszowskich, dyrygenta i kompozytora.
Chórzyści jak i dyrygenci to członkowie Studenckiego Koła, którzy przygotowywali płytę samodzielnie. Płyta liczy 10 utworów a cappella, poukładanych tematycznie na każdy okres liturgiczny.
5. Konferencje i warsztaty