Biblioteka Austriacka w Rzeszowie - Aktualności

Zakładki znajdują się po lewej stronie, u dołu (wersja w komputerze) lub powyżej (wersja na telefonie, „Rozwiń menu kategorii”). Są to: Aktualności, Historia biblioteki, Zespół, Bibliografia pracowników, Katalog online, Dziedziny, Projekty cykliczne, Instytucje wspierające, Misja, Przydatne linki, Kontakt, Zobacz nas na Facebook`u, Współpraca międzynarodowa)

Wiosenne Dni Kultury Austriackiej i Języka Niemieckiego 2024

Wiosenne Dni Kultury Austriackiej
i Języka Niemieckiego
01.03. – 15.05.2024 r.

Czy są już Państwo w wiosennych nastroju? Jeśli jeszcze nie, nastrójmy się wspólnie na zieleń, optymizm i nadzieję, które niesie ta pora roku. Miło mi będzie przenieść Państwa i uczniów w wiedeńskie wiosenne klimaty: zajączek wielkanocny obdarowuje słodyczami. Dzwony poleciały do Rzymu i wrócą dopiero w pierwszy dzień świąt. Niemal co krok rozkładają się wielkanocne jarmarki. Prawie każdy z austriackich regionów wyróżnia się odmiennymi zwyczajami i tradycjami. Więcej na ten temat – na naszych warsztatach Zwyczaje wielkanocne w Austrii.

A po świętach, gdy otwierają się kawiarniane ogródki, u nas m. in. zapachnie prawdziwą „wiedeńską” kawą - będzie można wziąć udział w szkoleniu praktycznym (!) na „wiedeńskiego” baristę, które będzie połączone z degustacją samodzielnie przygotowanych różnorodnych kawowych smakowitości. A ponieważ rodzajów kaw wiedeńskich nie brakuje – z pewnością każdy znajdzie swój ulubiony smak. Po części degustacyjnej nastąpi część edukacyjna – kawiarnie wiedeńskie trafiły przecież na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

PROGRAM:

W ramach wydarzenia odbędą się m. in.:

• ciekawe wykłady naukowe gości z zagranicy,
  • cykl warsztatów językowo-kulturoznawczych dla uczniów szkół podstawowych, średnich oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt. Wielkanoc w Austrii,
  • cykl warsztatów językowo-kulturoznawczych pt. Wiedeń pachnący kawą – szkolenie praktyczne,
  • warsztaty dla nauczycieli,
  • spotkanie Dyskusyjnego Klubu Czytelniczego, działającego przy Bibliotece
    Austriackiej,
  • spotkanie Koła Naukowego, działającego przy Bibliotece Austriackiej,
  • wystawa książek austriackich autorów, poświęconych tematyce wiosennej,
  • wystawa prac konkursowych Tak widzę Austrię wiosną,
  • oprowadzanie po Bibliotece Austriackiej,
  • oprowadzanie po kampusie Uniwersytetu Rzeszowskiego,
  • kiermasz charytatywny.

Wszystkich Zainteresowanych uprzejmie proszę o rezerwację terminu mailowo:
[email protected] / ecwanek@ur.edu.pl lub pod nr tel.: +48 668 604 447.

Dysponuję terminami we wtorki, środy i piątki, w godzinach ok. 11:00 – 13:00.

Po prezentacji każdorazowo odbędzie się konkurs z (drobnymi) nagrodami. Każda grupa otrzyma certyfikat uczestnictwa w wydarzeniu.

Warsztaty odbywają się w nowej siedzibie Biblioteki Austriackiej – w budynku Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego, ul. prof. S. Pigonia 8 (parter).

Ponadto wszystkich Zainteresowanych zapraszam na spacer po kampusie uniwersytetu, połączony z przedstawieniem oferty edukacyjnej naszej uczelni.

Do zobaczenia!

dr Ewa Cwanek-Florek
Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Neofilologii, Pracownia Językoznawstwa Teoretycznego i Kontrastywnego
Biblioteka Austriacka, ul. prof. S. Pigonia 8, 35-959 Rzeszów