Aktualności
STUDENCKIE SPOTKANIA W INSTYTUCIE POLONISTYKI I DZIENNIKARSTWA
Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprasza na drugie spotkanie z cyklu Miejsca świata
Miejsca świata: Niderlandy
z udziałem:
Agnieszki Bienias
Agnieszki Panasiuk
Olgi Sowy
w dniu 10 maja 2021 roku o godz. 18.00.
Prowadzące: Jadwiga Data, Klaudia Modelska
Organizacja: Krystyna Gielarek-Gorczyca, Anna Jamrozek-Sowa
Agnieszka Bienias – absolwentka warszawskiej niderlandystyki, prezeska Fundacji „Dom Holenderski”, lektorka języka niderlandzkiego, tłumaczka (m.in. Fik Meijer Morze Śródziemne, Brecht Evans Pantera, Ben Gijsemans Hubert, Geert de Kockere Kobieta i chłopiec). Na co dzień działa na rzecz pogłębiania wśród Polaków wiedzy na temat Flandrii i Królestwa Niderlandów, kultury, języka, historii i współczesnych społeczeństw tych krajów. Do pracy jeździ na rowerze Amsterdam.
Agnieszka Panasiuk - praktykująca architekt, absolwentka Politechniki Warszawskiej oraz Uniwersytetu Technicznego w Delft. Stypendystka programu Erasmus w duńskim Horsens. W swojej pracy dyplomowej, poprzedzonej wizytą studyjną w Kolumbii, podjęła temat granic w przestrzeni publicznej. Jej projekt placu uniwersyteckiego został doceniony najwyższą oceną i reprezentował uczelnię w konkursie Archiprix Preselection 2020. Mieszka i pracuje w Amsterdamie, gdzie zajmuje się projektami zmiany funkcji obiektów i zagęszczania tkanki miejskiej w modernistycznych osiedlach i przestrzeniach postindustrialnych. Jej ostatnia realizacja to hub biznesowy w porcie w Amsterdamie dla firm związanych ze zrównoważonym rozwojem, którego drewniana konstrukcja może być przeniesiona i wykorzystana w innym miejscu. Agnieszka uczy się niderlandzkiego, dużo czyta, kolekcjonuje picture booki, a odwiedzając miasta, zabiera ze sobą szkicownik.
Olga Sowa - architektka, urbanistka i geografka miejska, ukończyła Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej oraz kierunek „Geografia Człowieka” ze specjalizacją w dziedzinie „Życia Codziennego i Przestrzeni Publicznych” na Uniwersytecie w Utrechcie. Jej badania magisterskie dotyczyły interakcji międzyludzkich w parkach i ich wpływu na spójność społeczną i dobrostan psychiczny mieszkańców. Doświadczenie zbierała w ramach międzynarodowych warsztatów i projektów m.in. Athens i Stop City 240h oraz w czasie stażu w Magazynie Miasta. W ramach projektu Maker Woman pracowała nad grą planszową pokazującą dostęp seniorów do usług w mieście. Obecnie pracuje w Pop-Up City, agencji transformacji obszarów miejskich zlokalizowanej w Amsterdamie, gdzie zajmuje się projektami związanymi z zielenią, tworzeniem przestrzeni wspierających nawiązywanie relacji oraz popularyzowaniem tematyki miejskiej. Regularnie spaceruje po mieście, obserwując życie na ulicach i placach.
Wykład dostępny online na platformie Zoom
https://zoom.us/j/94518875536?pwd=Zit1UE1DazVOZkpQTVpEalhZY0J1UT09
Meeting ID: 945 1887 5536
Passcode: 589957