Zaproszenie na spotkanie z prof. Henrykiem Siewierskim (Universidade de Brasília)

Dyrekcja Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz organizatorzy Spotkań Naukowych Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa

zapraszają na rozmowę z profesorem Henrykiem Siewierskim (Universidade de Brasília)

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Colloquia polsko-brazylijskie”.

Termin: 4 października 2024 r. (piątek), godz. 11.00
Miejsce: Instytut Polonistyki i Dziennikarstwa UR (budynek A1), sala 118

Prowadzenie: Anna Jamrozek-Sowa, Krystyna Gielarek-Gorczyca
Organizacja spotkania: Anna Jamrozek-Sowa, Anna Dworak, Krystyna Gielarek-Gorczyca

Henryk Siewierski (Universidade de Brasília) – literaturoznawca, komparatysta, tłumacz, poeta, promotor kultury polskiej w Brazylii i kultury brazylijskiej w Polsce, profesor w Departamencie Teorii Literatury i Literatur na Universidade de Brasília i założyciel Katedry im. Cypriana Kamila Norwida na tym uniwersytecie, autor wielu książek, m.in. Spotkania narodów (Paris 1984), Jak dostałem Brazylię w prezencie (Kraków 1998), História da Literatura Polonesa (Brasília 2000), Raj nie do utracenia. Amazońskie silva rerum (Kraków 2006), Szkice brazylijskie (Warszawa 2016), oraz artykułów naukowych publikowanych w czasopismach: „Pamiętnik Literacki”, „Teksty Drugie”, „Znak”, „Kultura” (Paryż). Przetłumaczył na język portugalski utwory takich twórców jak: Cyprian Kamil Norwid, Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert, Bruno Schulz, Andrzej Szczypiorski. Uhonorowany Nagrodą Literacką Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie. Od 1986 roku mieszka w Brazylii.